• BITCOIN/TL
  2172225,177
  % 0,38
 • ETHEREUM/TL
  117381
  % 1,06
 • RIPPLE/TL
  16.03
  % -0,06
 • BITCOIN CASH/TL
  13813.12,465
  % -1,60
 • LITECOIN/TL
  2559.82
  % -1,94
 • COSMOS HUB/TL
  232.97
  % 0,50
 • CARDANO/TL
  13.51
  % 0,54
 • TETHER/TL
  32.77
  % 0,22

Dogecoin Vakfı’na “Elon Musk’ın Gölgesi” Katıldı

Dogecoin Vakfı’na “Elon Musk’ın Gölgesi” Katıldı

Kripto para piyasalarında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılında oldukça popüler bir isim haline geldi. Zira Elon Musk, kripto para piyasalarındaki bu popülariteyi yakalamadan kısa süre önce Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan “dünyanın en zengin insanı” unvanını aldı. Bu unvan ile oldukça popüler bir isim haline gelen Musk, daha sonrasında kripto para piyasalarında aktif olduğunu göstererek geniş kitlelerin ilgisini de kripto para piyasalarına çekti. İlk olarak bu alanda Twitter üzerinden ilgisini gösteren Musk, Twitter biyografisine “Bitcoin” yazdı. Burada Bitcoin (BTC) desteğini gösteren Musk, daha sonra asıl desteğini ise Dogecoin’e (DOGE) gösterdi. Musk’ın gösterdiği desteklerle adeta şahlanan DOGE, daha sonra Elon Musk ile özdeşleşen bir kripto para birimi oldu.

DOGE Vakfı Tekrar Aktif Hale Geldi

dogecoin tweet

Dogecoin 2013 yılında, Reddit platformunda başlayan bir akım sonrası, Bitcoin parodisi olarak piyasaya sürüldü. Tamamen şaka amacıyla, hiçbir vizyonu olmadan piyasaya sürülen bu mem tabanlı kripto para için daha sonra 2014 yılında bir vakıf kuruldu. Dogecoin (DOGE) Vakfı olarak kurulan ve kar amacı olmayan bu vakıf, DOGE projesinin geliştirilmesi için çalışmalara, araştırmalara ve fikirlere ev sahipliği yaptı. Ardından kapanan söz konusu vakıf, 2021 yılında yeniden açıldı. Bünyesinde birçok önemli ismi bulunduran ve ilerleyen dönemlerde daha fazla önemli ismi ekibe dahil etmesi beklenen Dogecoin Vakfı’na katılan son isim Elon Musk’ın aile ofisi şirketinin başkanı Birchall oldu. Üstelik Birchall, Dogecoin Vakfı’nda çok kritik bir görevde yer alacak.

Vakfa Markus ve Buterin Gibi İsimlerin Katılacağı Tahmin Ediliyor

Dogecoin’in oluşturucuları tarafından kurulan ve tekrar aktif hale gelen Dogecoin Vakfı’nda Gary Lachance, Jens Wiechers, Dogecoin Core geliştiricisi Ross Nicoll gibi, sektörde oldukça önemli isimler yer alıyor. Ayrıca Birchall’ın da Hukuk ve Mali danışman olarak danışman kuruluna dahil olduğu vakfa ilerleyen günlerde DOGE kurucu ortaklarından Billy Markus ve Ethereum (ETH) kurucu ortaklarından Vitalik Buterin gibi isimlerin de katılması bekleniyor. Ethereum’un şimdilerde arkasındaki lider isim olan Buterin’in, daha önce eline geçen milyonlarca Shiba Coin’in (SHIB) neredeyse tamamını yardım kuruluşlarına bağışladığı ve mem tabanlı kripto paralara sıcak baktığı biliniyor.

“Elon Musk’ın Gölgesi” Olarak Tanınıyor

elon musk bitcoin iliskisi

Dogecoin Vakfı’na son dahil olan kişi olan, Elon Musk’ın aile ofisi şirketinin başkanı Birchall vakıfta oldukça kritik bir görevde yer alacak. Vakıfta Hukuk ve Mali danışman olarak görev alacak olan Birchall için “Elon Musk’ın gölgesi” yakıştırması da yapılıyor. Yani, Elon Musk her ne kadar son dönemlerde DOGE paylaşımlarını durdurmuş ya da azaltmış olsa da onun DOGE ilgisinin ve desteğinin bitmediği görülüyor. Zira Birchall’ın vakfa, Elon Musk’ın talimatıyla dahil olduğu ifade ediliyor.

Şimdilerde sponsor arayışında olan ve kolayca sponsor bulabileceği düşünülen vakıf ilerleyen dönemlerde etkinliğini artırdıkça, bunun DOGE fiyatına ve piyasa değerine de pozitif yönde yansıyabileceği tahmin ediliyor.