• BITCOIN/TL
  1962342,676
  % 2,33
 • ETHEREUM/TL
  107501
  % 2,70
 • RIPPLE/TL
  18.73
  % 1,13
 • BITCOIN CASH/TL
  9876.01,408
  % 5,15
 • LITECOIN/TL
  2652.11
  % 5,63
 • COSMOS HUB/TL
  357.95
  % 0,72
 • CARDANO/TL
  21.76
  % 5,34
 • TETHER/TL
  31.37
  % 0,35

DOGE “Musk Olmadan Da” Yükselmeyi Başardı!

bitcoin fiyatlari

Kripto para piyasalarında, 2021 yılının başlarında elde ettiği muazzam yükselişlerle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran, MEM tabanlı kripto paraların öncüsü olan Dogecoin (DOGE), piyasadaki genel yükseliş rüzgarlarını arkasına alarak 0,31 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Geçtiğimiz Mayıs ayında 0,73 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kıran Dogecoin, bu yükselişi ile birlikte piyasa değerini de ciddi ölçülerde artırmıştı. Söz konusu dönemde fiyat rekoru kırmasının yanı sıra piyasa değerini de 90 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarak piyasa değeri bakımından en büyük 4. kripto para birimi konumuna kadar yükselen Dogecoin, daha sonra özellikle de Elon Musk’ın seyrelen destek paylaşımlarından sonra düşüşe geçmişti. Ardından piyasada görülen genel çöküşle birlikte büyük değer kaybeden DOGE, yeniden 0,31 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

DOGE, Eski Günlerine Geri Mi Dönüyor?

doge coin dusuyor mu

Geçtiğimiz hafta altcoinler pazarında oldukça hareketli dönemler yaşandı. Bu süreçte, altcoin piyasasının en çok dikkat çeken projesi Solana (SOL) olmuştu. SOL, son haftalarda peş peşe elde ettiği sert yükselişlerle değerini artırmayı başarmış ve 145 doların üzerine kadar çıkarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Tıpkı DOGE’un 2021 başlarındaki dönemlerine benzer şekilde hızla piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasına girmeyi başaran SOL, daha sonra listede 7. sıraya da yükselerek DOGE’u da yerinden etmişti. Ancak DOGE, bu mücadelede pes etmeyeceğini yeni haftanın ilk gününde gösterdi ve fiyatını 0,31 dolar seviyesinin üzerine çıkardı. DOGE’un bu başarmasının en dikkat çekici yanlarından biri ise bu başarıyı Elon Musk’ın desteği olmadan göstermiş olması oldu.

DOGE, Musk’ın Desteği Olmadan Yükselmeyi Başardı

Bilindiği gibi Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Ocak ayı sonlarında ve Şubat ayı başlarında Twitter üzerinden Bitcoin (BTC) ve özellikle de DOGE ile ilgili paylaşımlarda bulunarak bu varlıkların ciddi yükselişler yaşamasında pay sahibi olmuştu. Daha sonra tüm ilgi ve desteğini DOGE’a yönlendiren Musk, Mayıs ayından itibaren de destek ve ilgisini seyreltmişti. Bu süreçte DOGE da kaybettiği destekten sonra ciddi düşüşler yaşamış ve 0,19 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bir süredir bu bölgelerde fiyat mücadelesi veren DOGE’un son yükselişi, Musk’ın desteği olmadan elde edilmiş bir kazanç olduğu için piyasada ayrıca dikkat çekti.

DOGE’un Yükselişi Sonrası Popüler İsimlerden Gelen Paylaşımlar

bitcoin fiyatlari

Dogecoin’in, Elon Musk’ın  desteği olmadan yükselmesi dikkat çekerken, tam olarak bu konuyla ilgili bir paylaşım da PAC Protocol CEO’su David Gokhshtein’den geldi. Gokhshtein, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında, DOGE’un artık “oyunu değiştirdiğini” dile getirdi. Ünlü CEO paylaşımında, DOGE’un arkasındaki güçlü toplulukla birlikte “bir kripto paranın yapmak istediğini” yapmaya başladığını iddia etti. Gokhshtein’in DOGE ile ilgili paylaşımının ardından, bir DOGE paylaşımı da ünlü analist Scott Melker’den (The Wolf of All Streets) geldi. Melker, DOGE’un artık grafikte “Düşen Karma” modeli çizdiğini ve bunun da 0,35 dolara doğru bir yükseliş sinyali olabileceğini iddia etti.