• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

DOGE Gününde DOGE Bekleneni Veremedi

DOGE Gününde DOGE Bekleneni Veremedi

2021 yılının şüphesiz en popüler kripto para birimlerinden biri Dogecoin (DOGE) oldu. Aralık 2020 döneminde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde başlayan büyük ralli ile birlikte neredeyse tüm kripto para birimleri artışa geçti ve bu ralli, inişli çıkışlı da olsa 2021 yılında da devam etti. Devam eden rallide Bitcoin ve önde gelen altcoinlerin birçoğu fiyat rekorları kırarak dikkatleri çekmeyi başardı ancak Şubat ayı başlarında birdenbire Dogecoin akımı ortaya çıktı. Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets topluluğu, ekonomi piyasalarında bir varlığa yönelerek o varlığın dengelerini değiştirmeyi amaçladı ve topluluğun desteği ile DOGE fiyatı söz konusu dönemde bir günde %1.000 oranında arttı.

Ardından Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ile DOGE desteğini gösterdi ve DOGE piyasaların en popüler kripto paralarından biri oldu. O sürecin ardından Nisan dönemine kadar durgunlaşan DOGE, Nisan döneminde yeniden gündeme gelmeye başladı. Benzer şekilde yükselişler elde ederek piyasa değeri bakımından en büyük 5. kripto para birimi konumuna kadar yükselen DOGE için 20 Nisan tarihi, “DOGE Günü” olarak ilan edilmişti. Ancak DOGE Günü’nde beklenen yükseliş gerçekleşmedi.

DOGE Günü Nasıl Ortaya Çıktı, Amaç Neydi?

doge gunu nedir

20 Nisan tarihi ilk olarak tüm dünyada, dünyanın birçok yerinde kullanımı yasak ve suç olmasına rağmen “Esrar günü” olarak anılıyordu. Ardından bu tarih, bir Tesla yatırımcısının Elon Musk’ı “kahraman” olarak görmesiyle birlikte ortaya attığı bir fikrin ardından, “Elon Musk Günü” olarak anılmaya başladı. Elon Musk’ın Dogecoin’e duyduğu sevgi ve verdiği destek ile birlikte bu tarih ardından DOGE Günü oldu. Dün için dünyanın her yerinden yatırımcılar, DOGE destekçileri bir araya geldi ve DOGE fiyatının artması için hazırlıklara başladı. Amaç DOGE fiyatını 4,20 dolara kadar çıkarmaktı. Ancak DOGE Günü’nde DOGE performansı beklenenin altında kaldı. Günün ardından piyasalar genel tabloda yeşile dönerken, DOGE’un düşüşler yaşamaya başladığı görülüyor.

DOGE Fiyat Performansı

dogecoin piyasasi

DOGE fiyatı Şubat başlarından sonra durgun döneme geçmişti ve ardından Nisan ayında gelen muazzam yükselişler ile DOGE 16 Nisan tarihinde 0,45 dolara kadar yükselmişti. Bu aşamadan sonra DOGE’un 20 Nisan tarihinde daha çok yükselmesi bekleniyordu ancak analistler, olası bir düşüş durumuna karşı da uyarılarını da dile getirmişti. Analistlerin öngördüğü durum gerçekleşti ve DOGE Günü’nde DOGE fiyatı 0,26 dolar seviyesine kadar geriledi.

16 Nisan tarihinde gelen yükselişler ile en büyük 5. kripto para birimi konumuna yükselen DOGE, bu düşüşlerin ardından listede 6. sıraya geriledi. Yazım sırasında DOGE 0,32 dolar seviyesinde işlem görüyor ve son 24 saatte %20’den fazla değer kaybetti. Toplam piyasa değeri ise 42,3 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.