• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Dijital Dönüşüm Ofisi “Yasak” Kararını Açıkladı

Dijital Dönüşüm Ofisi “Yasak” Kararını Açıkladı

Kripto para birimlerine duyulan ilgi ve kripto paraların tanınırlığı, Aralık 2020 döneminde lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) başlattığı büyük ralli ile artışa geçti. Artan kripto para ilgisi ve benimsemesi, kısa sürede Türkiye’de de görülmeye başladı. Yerli yatırımcıların çeşitli etkenler ile yoğun ilgi gösterdiği kripto paralar, Türkiye’de 16 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan yönetmelik kararı ile ödemelerde yasaklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karar, Türkiye kripto para toplulukları adına büyük endişelere yol açtı.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de dijital varlıklar adına adımlar atılmış ve Türkiye’nin kendi dijital parası için altyapı çalışmalarının 31 Aralık tarihinde kadar tamamlanacağı belirtilmişti. Ancak TCMB tarafından yayımlanan yönetmelik kararı ile Türkiye’de kripto para alanında atılan adımlar daha korkutucu hale geldi. Kripto paraların ödemelerde yasaklanmasını içeren yönetmelik kararı sonrasında, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Twitter üzerinden açıklamalar yaparak yatırımcıların endişe duyduğu bazı konulara açıklık getirdi.

Koç: “Yönetmelik Çarpıtılmamalı, İyi Yorumlanmalı”

kripto para

TCMB tarafından 16 Nisan tarihinde yayımlanan yönetmelik kararı ile yerli yatırımcılar, bankalar aracılığı ile kripto para alım-satım işlemlerinin yapılamayacak olduğunu düşünmeye başladı ve karar sonrası birçok bilgi paylaşılınca, ortada konu adına bir bilgi kirliliği oluştu. Ancak yerli yatırımcıların açıklanana karar ile sarsıldığı bir gerçek. Karar sonrası oluşan bilgi kirliliğini gidermek adına Ali Taha Koç, bazı bilgilendirici paylaşımlarda bulundu. Ali Taha Koç, yaptığı açıklamalarında bu kararın sadece yasaklamalardan ibaret olmadığını vurguladı.

Koç, bilgilendirici görsellerin olduğu paylaşımına “Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik çarpıtılmadan, iyi yorumlanmalı. #KriptoPara yasaklanmadı, #KriptoVarlık kavramı tanımlandı ve esasları belirlendi. Merkez Banası; kripto paraların ÖDEME MAKSATLI kullanımını engelleyerek spekülatif hareketler nedeniyle oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçti.” notunu düştü.

Bankalar ve PTT Aracılığıyla Fon Aktarımı Yapılabilecek

Oluşan bilgi kirliliği sonrasında, Ali Taha Koç kafa karışıklığın gidermek adına durumu bir görselle anlattı. Koç tarafından paylaşılan bilgilendirici görselde “30 Nisan 2021 itibariyle ‘Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik’ ile ne değişti?” sorusuna yer verildiği görülüyor. Buna göre; söz konusu tarihten itibaren bankalar ve PTT aracılığıyla fon aktarımı yapılabilecek. Ancak kripto varlıklar ile ödeme yapma konusunda; bankalar ve PTT, ödeme kuruluşları ve elektronik ödeme kuruluşları aracılığıyla yapılamayacağı görülüyor. Aynı zamanda bahsi geçen kurum ve platformların, “İş Modeli Geliştirme” alanında kullanılamayacağı ifade ediliyor. Ali Taha Koç tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, dayanağın ise 1211 sayılı Kanun ve 6493 sayılı Kanun olduğu görülüyor.

Karara Ünlü CEO’dan Tepki Geldi

yatirim sirketi

Türkiye’de alınan bu karar, kripto para sektöründe küresel çapta da yankı buldu. Karar sonrası SkyBridge Capital CEO’su Anthony Scaramucci, kripto paralara getirilen yasakların Bitcoin’deki ivmelenmeyi durduramayacağını ifade etti. Ancak ünlü CEO, bu gibi yasaklamaların Bitcoin fiyatında kısa vadeli bozulmalara yol açabileceğini dile getirdi.