• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Dev Borsa Binance CEO’sundan Hack Saldırısı Açıklaması

Dev Borsa Binance CEO’sundan Hack Saldırısı Açıklaması

En büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, son açıklamalarında 611 Milyon dolar kayba yol açan DeFi saldırısıyla ilgili konuştu. Popüler borsanın kurucusu, “Kripto para sektörü olsun veya olmasın hayatta hiçbir şey risksiz değildir” şeklinde konuşmasıyla dikkatleri üzerine çekti.  Kripto para basınında geniş yankı bulan hack saldırısı yatırımcılarda ve borsa kullanıcılarında da küçük çaplı panik yarattı. Kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Changpeng Zhao, akılları karışan yatırımcıları yatıştıracak minvalde bir açıklamalar yapması beklenirken çarpıcı ifadeler kullandı.

Poly Network’te yaşanan hack saldırısı kripto para dünyasında bugüne kadar ki en büyük DeFi saldırısı olarak tarihteki yerini aldı. Sektörde bundan daha önce çok sayıda DeFi platformunun hacklenmiş olması yatırımcıları kripto para yatırımı yaparken aldıkları riskleri bir kez daha hatırlamak durumunda bıraktı. Kripto para basınında geniş yankı bulan hack saldırısında Binance Smart Chain, Ethereum ve Polygon ağı genelinde yaklaşık 611 milyon dolarlık fon çalındı.

Toplamda 611 Milyon Dolar Çalındı

bitcoin

Kripto para yatırımcılarında panik yaratan gelişme O3 Protokolü’ndeki bir işlemin 150 milyon dolarlık bir işlemi gerçekleştiremediği zaman ortaya çıktı. Hack saldırısı, kripto para dünyasında CoinCheck platformunun yaşadığı 530 milyon dolarlık saldırıdan sonra en büyük ihlal oldu ve zirveye çıktı. 2021 yılında kripto para sektöründe patlama yaratan DeFi projelerinde sık sık yaşanan bu tarz istismarlar ve hack saldırıları toplulukta bazı rahatsızlıklar yarattı.

Yeni yeni güç kazanıp büyüyen DeFi sektöründe bu tarz saldırılar yatırımcıları endişelendiriyor ve sektörün gelişimine darbe vuruyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Binance CEO’su Changpeng Zhao, son paylaşımında hem merkezi hem de merkezi olmayan yapıların kendi içinde bazı riskler taşıdığını dile getirdi. Bir blockchain projesinin nasıl hackleneceğine dair yatırımcıların merak ettiği soruları yanıtlayan CZ, tüm dikkatleri üzerine çekti.

“DeFi Dünyasında Hiçbir Şey Risksiz Değil”

Kripto para sektörünün en büyük borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, tüm sistemlerinin kendi içinde bazı riskler taşıdığını iddia etti. Hacklenmez sistem olmadığını ve bazı ağların hala yüzde 51 gibi saldırılarda basit riskleri bile savunamadığını vurguladı. Changpeng Zhao, hiçbir şeyin risksiz olmadığını ve hackerlar tarafından çalınan varlıkların ortak hareket edilerek dondurulması gerektiğini hatırlattı. Bu açıklamalar Binance borsasının kullanıcılarını da tedirgin etti.

Blockchain Sistemleri Güvenli Mi?

solona

Kripto para piyasasında işlem gören tüm blockchain protokolleri, karşılaşabilecekleri siber saldırılara karşı önlemlerini aldıklarını iddia ediyor. Fakat tüm akıllı sözleşmelerin günün birinde hack saldırısına kurban gitme ihtimali olduğu da göz önünde bulunduruluyor. Bu ihtimal, protokol kodlamasının nasıl yapıldığına göre farklılık gösterebilir. Yani profesyonel ekipler tarafından hazırlanıp düzenli olarak saldırı testlerine maruz bırakılan projelerde hack ihtimali diğerlerine göre daha az risk taşıyor.