• BITCOIN/TL
  2136356,363
  % 0,97
 • ETHEREUM/TL
  116012
  % 0,13
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % -0,46
 • BITCOIN CASH/TL
  12884.9,386
  % 1,39
 • LITECOIN/TL
  2449.56
  % 1,59
 • COSMOS HUB/TL
  227.29
  % 1,25
 • CARDANO/TL
  12.73
  % 0,96
 • TETHER/TL
  32.83
  % 1,05

Coinbase XRP’yi Yeniden Listeliyor Mu?

Coinbase XRP’yi Yeniden Listeliyor Mu?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. Söz konusu dava hala sonuçlanmadı ve mahkeme SEC’nin keşif sürecini uzatma talebini kabul ederek, keşif sürecini Ocak ayına uzattı. SEC ile Ripple arasındaki dava devam ederken, ABD merkezli en büyük kripto para borsası olan Coinbase de SEC’nin bir uyarısı ile karşı karşıya kaldı. Eylül ayı başlarında SEC, Coinbase’in “Lend” ürününe devam etmesi durumunda cezai yaptırımların uygulanacağını belirtti. SEC ile sorunlar yaşayan Coinbase, bu kez de devam eden davada Ripple’a destek verdi. Bu destek, akıllara “Coinbase XRP’yi listeleyecek mi?” sorusunu getirdi.

Coinbase CEO’sunun Açıklamaları

xrp coin yatirim

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda Ripple ile SEC arasındaki davaya ilişkin konuştu. Armstrong, Ripple’ın SEC ile olan davasında “beklenenden daha iyi” ilerlediğini ifade etti. Öte yandan ünlü CEO, kripto para dünyasına karşı saldırılar başlatmanın ve yatırımcılara zarar vermenin, “politik açıdan popüler olmadığını” belirtti. Brian Armstrong açıklamalarında daha sonra, Ripple’ın SEC hakkında tüketicileri korumak yerine, onları incittiğini ve sık sık tekrar edilen konuşma noktalarına değindi. Armstrong bununla ilgili olarak “İroni tam olarak şu, sözde korudukları insanlar onlara saldıranlar” dedi.

Coinbase’ten “Listeleme” Sinyalleri

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter paylaşımları sonrasında Coinbase’in XRP’yi yeniden listeleyip listelemeyeceği ile ilişkili tartışmalar da alevlendi. Zira SEC, Ripple’a yönelik söz konusu XRP davasını 22 Aralık 2020’de açtı ve başta ABD merkezli kripto para borsaları olmak üzere birçok borsa XRP listelemelerini durdurdu. Coinbase ise XRP listelemesini 19 Ocak 2021 tarihinde durdurdu. Ancak XRP, Coinbase’in mobil uygulamasında geçtiğimiz ay görünmeye başladı. Bu durum da XRP’nin Coinbase’te listeleneceği söylentilerini tetikledi. Ancak daha sonrasında bunun bir hatadan kaynaklandığı açıklandı.

Dava Sürecinde XRP

xrp aciklamalar

Dava sürecinde XRP, başlarda dip fiyat noktalarını görmüş olsa güçlü kalmayı başardı. Dava sürecine rağmen güçlü durmayı başaran XRP için bu konuda bir değerlendirme de Mike Novogratz’dan geldi. Novogratz, XRP değerinin davanın açıldığı dönemlerden bu yana değerinin 3 kat arttığını vurguladı.