• BITCOIN/TL
  2169651,641
  % 0,26
 • ETHEREUM/TL
  117324
  % 0,84
 • RIPPLE/TL
  15.99
  % -0,49
 • BITCOIN CASH/TL
  13847.01,166
  % -1,51
 • LITECOIN/TL
  2564.01
  % -1,76
 • COSMOS HUB/TL
  233.36
  % 0,50
 • CARDANO/TL
  13.51
  % 0,43
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,14

Çinlilerin Kripto Paralara Güveni Git Gide Azalıyor

Çinlilerin Kripto Paralara Güveni Git Gide Azalıyor

Kripto para piyasaları, son dönemlerde volatil bir yapıya sahip olduğunu birkaç net örnekle gösterdi. Piyasalar, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde Aralık 2020’de başladığı rallide, 2021 yılının ilk aylarında çok ciddi değer artışlarıyla karşılaştı. Bitcoin bu süreçte, Nisan ayında 65 bin dolar seviyesine kadar tırmandı. Bitcoin ile birlikte, aynı dönemlerde altcoin piyasası da yukarı yönlü ciddi hareketler sergiledi. Ancak Mayıs ayı ortalarında piyasalarda çok büyük geri çekilmeler yaşandı ve BTC 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesine kadar geriledi. BTC ile birlikte neredeyse tüm altcoinler de %50 civarında değer kaybetti.

Çin ve Kripto Paralar

cin bitcoin yaklasimi

Kripto para piyasalarında ciddi değer artışlarının görülmesinde, birçok unsur etkisini göstermişti. Örneğin MicroStrategy öncülüğünde sektöre kurumsal yatırımcıların giriş yapması, PayPal ve Square gibi dev şirketlerin ödemelerde BTC gibi kripto paraları kabul etmeye başlaması gibi etkenler, piyasalarda yukarı yönlü hareketliliklerde etkisini göstermişti. Öte yandan piyasada görülen sert geri çekilmelerde de Çin’den gelen baskıcı ve yasaklayıcı, kripto para karşıtı politikaların etkileri görülmüştü. Çin, başta kripto para madencileri olmak üzere, genel anlamda kripto para sektörüne karşıt bir tavır ortaya koymaya başlayınca, Mayıs ayında da sert bir düşüş görülmüştü. Çin’den gelen haberlerin yanı sıra farklı etkenler de bu düşüşlerde pay sahibi olsa da en büyük pay sahibinin Çin olduğu düşünülüyor.

Çin’de Kripto Güveninde Gözle Görülür Düşüş Yaşandı

Kripto paralara karşı adeta savaş açan ve daha çok merkez bankası dijital parası (CBDC) alanına yoğunlaşan Çin’de, halkın kripto  paralara olan güveninin de azaldığı görülüyor. Morning Consult tarafından 16 Eylül tarihinde gerçekleştirilen bir anketin sonuçlarına göre Çin’de, kripto varlıklara olan güven %16 oranında azaldı. Bu, Çin’in uyguladığı kripto para politikalarının halkta etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Söz konusu ankete göre, anket katılımcılarından yetişkinlerin sadece %26’lık kısmı kripto varlıklara güvendiğini ifade ediyor. Aynı kaynaklı Temmuz anketinde bu oran %46 seviyelerindeydi. Bu da kripto paralara olan güvenin Çin’de ciddi ölçüde azaldığını gösteriyor. Özellikle kripto para madencilik işlemlerine karşı getirilen yasakların ve cezai işlemlerin, halkın kripto para güvenini sarstığı görülüyor.

Bankacılık Sektörü de Güven Azalmasında Etkili Oldu

Çin, başta kripto para madencilik işlemlerini hedef aldığında, Çin’deki madenciler, tesislerini de Çin dışı ülkelere taşımaya başlamıştı. Ancak Çin’de, kripto paralara karşı açılan savaşta tek etken, hükümet yaptırımları olmadı. Öte yandan bankacılık sektöründe de kripto paralara karşıt olanların da bu güven azalmasında etkili olduğu tahmin ediliyor.

Kripto Varlıklara En Çok Hintliler Güveniyor

bitcoin piyasasinda son durum

Morning Consult tarafından yapılan ankete toplamda 15 ülke dahil edildi. En çarpıcı sonuçlar Çin’den gelirken, en ilginç sonuçlar da Hindistan’dan geldi. Hindistan’da anket katılımcılarının %86’sı, kripto varlıklara güvendiklerini belirtti. Bu da Hintlilerin, hükümetin kripto politikalarına ters düştüğünü gösteriyor.