• BITCOIN/TL
  2108984,102
  % -0,91
 • ETHEREUM/TL
  95121
  % -2,15
 • RIPPLE/TL
  16.65
  % -0,10
 • BITCOIN CASH/TL
  14332.1,222
  % -3,11
 • LITECOIN/TL
  2667.64
  % 0,51
 • COSMOS HUB/TL
  276.01
  % 0,60
 • CARDANO/TL
  14.79
  % 0,60
 • TETHER/TL
  32.27
  % 0,02

Çin’in Madencilik Yasağının Ardından BitcoinHashrate’i Düştü!

Çin’in Madencilik Yasağının Ardından BitcoinHashrate’i Düştü!

Son zamanlarda, Bitcoin fiyatları yüksek volalite seviyesine ulaştı. Ayrıca Bitcoin, her çeşit gelişmeye karşı aşırı hassas bir duruma geldi. Son zamanlarda, kripto paralarda yaşanan keskin düşüşler, Çin’in kripto paralar ile ilgili yasakları doğrultusunda meydana geldi. Şimdi de Çin, kripto para madenciliğini hedef aldı. Analistlere göre; Çin’in madencilerle ilgili yasağı, yeni bir dump eşiği olabilir.

Çin Kripto Para Madenciliği Yasaklarına Devam Ediyor

bitcoin nedir

Enerji ve çevre koruması gerekçesinin arkasına sığınan Çin, Xinjiang bölgesinde kripto madenciliğini yasaklamıştı. Xinjiang, Sichuan ve İç Moğolistan’la beraber Çin, BTC madenciliğinin ana merkezlerinden birisi konumunda. İlgili 3 bölgede de yetkililer, kripto madenciliğine yönelik engellemelerle ilgili sert kurallar koymaya çalışıyor.

BTC madenciliğinde Çin, öncü isimlerden biri olarak bilinyor. Çin hükümetinin altığı bu tedbirlere istinaden, BTC Hashrate’leri de kötü bir şekilde etkileniyor. Haberci ColinWu: “11 Haziran itibariyle BTC Hashrate’inin 20E düşüş gösterdiğini kaydediyor.

Çinli haberci ColinWu şunları da aktarıyor; “BTC’nin tüm ağının Hashrate’i 20E düştü. Bu düşüşle birlikte, 1 saat 45 dakika boyunca, hiçbir Bitcoin bloğu üretimi olmadı.”

Madencilik Havuzlarında Hashrate Düştü

Pek çok Bitcoin hayranı, zaten düşüşte olan Bitcoin’in, çok daha fazla düşeceğinden korkuyorlardı. Poolin, F2Pool ve Antpool madencilik havuzları, geçtiğimiz birkaç günde Hashrate azalması gösteriyor. Xinjiang yasaklaması haberleri ilk duyulduğunda, Çin madencilik havuzundaki Hashrate’ler 24 saat içerisinde %11 ve %30 oranında düşmüştü. Aynı şekilde, Binance ve Huobi gibi büyük borsalar tarafından yönetilen havuzlarda, %10 oranına yakın bir düşüş gösterdi.

Bunun yanı sıra, Hashrate’lerde olan bu düşüş, 1 hafta önce gerçekleşen Bitcoin madencilik zorluklarındaki değişimler ile de örtüşmekte. Genel olarak Hashrate değerleri, bu zorluk yükseltildiğinde düşüyor. Fakat, bu kez Mayıs ayında kırılan en yüksek rekordan sonra, zorlukta %16 düşüşü oluşmasına rağmen Hashrate’lerde de düşüş oldu.

Analistlerin Görüşü

bitcoin piyasasi

Analistlere göre, BTC yatırımcıları Hashrate düşüşü ile birlikte, BTC fiyatlarını yakında izlemek isteyebilirler. Böyle bir sinyal genel olarak satış baskısı getirir. Tahminler bu şekilde ilerlerken BTC ise beklenmedik bir hamle ile Pazartesi gününde %12 üzerinde değer kazandı ve 39.587 doları gördü.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in etkili değer kazanımları ise Dogecoin gibi pek çok altcoin’i olumlu yönde etkiliyor. Çünkü piyasa geneline yayılan iyimser bir hava oluşuyor. Bu gün BTC artışı ardından Dogecoin %4.47, ETH %7.31, SHIB %10.74, XTZ Coin %7.33 değer kazandı.