• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin’de Kripto Para Yasakları Yeniden Geliyor

Çin’de Kripto Para Yasakları Yeniden Geliyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mayıs ayı ortalarında gelen sert değer kayıplarıyla birlikte 55 bin dolar seviyesinden başlattığı düşüşler ile 30 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’deki bu sert düşüş, haliyle tüm kripto para sektörünü de etkiledi ve bu süreçte neredeyse tüm kripto para birimleri çok ciddi değer kayıplarıyla bir çöküş yaşadı. Kripto para piyasalarının, Mayıs ayı ortalarında yaşadığı bu çöküşün arkasında en büyük pay sahibinin Çin olduğu düşünülüyor. Zira Çin, söz konusu dönemde yaptığı resmi açıklamalar ile kripto para madenciliğine yönelik cezai işlemler getireceğini, kripto para işlemlerinin ülkede yasaklanacağını belirtti. Çin’in, kripto para madencilerine yönelik yaptığı açıklamalar sonrası hem Bitcoin hem de genel anlamda kripto para sektörü ciddi bir çöküş yaşadı.

Çin, Kripto Paralara Karşı Savaş Açtı

cin bitcoin yaklasimi

Çin’de kripto para madencilerine yönelik başlatılan operasyonlarda yasadışı şekilde madencilik yaptığı tespit edilen vatandaşlar cezai işlemlere maruz kaldı. Öte yandan, gelen yaptırımlarla birlikte Çin’deki kripto para madencilik tesisleri de Çin dışındaki ülkelere taşınmaya başladı. Çin, bu yönde gelen yasaklamalar öncesinde Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %90’lık bölümünü karşılıyordu. Bu da sektörde yaşanan sert düşüşlerin boyutunun anlaşılmasına ışık tutuyor.

Çin’in Politikaları Sonrası Kripto Para Sektörü

Çin’de başlatılan ve aylarca devam eden kripto para savaşları, son haftalarda durgunlaştı ve bu durgunlaşma ile birlikte kripto para piyasaları da toparlanma evresine geçti. Gelen toparlanmalarda Bitcoin bir kez daha 52 bin dolar seviyesinin üzerini gördü ancak bu kez de 7 Eylül tarihinde gelen sert geri çekilmeler sonucu BTC yaklaşık 10 bin dolarlık değer kaybı yaşadı. Yaşanan kayıplar, sektörü de yine beklendiği gibi aynı yönde etkiledi. Sektörden bir kez daha toparlanma beklenirken, Çin’den kripto para madencilerine yönelik yeni yaptırım haberleri geldi.

30 Eylül’den İtibaren Operasyonlar Yeniden Başlıyor

Kripto para madencilerine karşı savaş açan Çin’de, bu operasyonların bitmediği görülüyor. Çin’in Hebei eyaletinde, yönetim tarafından yapılan açıklamalarda “sanal para madenciliğinin” ulusal bir tehdit oluşturduğu ifade edildi. Yönetim açıklamasında, 30 Eylül’den itibaren sanal para madencilerine karşı yeni operasyonlar başlatılacağını duyurdu.  Hebei, Çin’in endüstriyel üretim bölgelerinden biri olarak biliniyor.

Hebei Eyalet Yönetiminden Açıklama Geldi

cin kripto para tutumu

Hebei eyaletinin yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda, sanal para madencilerinin ulusal tehdit oluşturmaya devam ettikleri ve 30 Eylül’den sonra kripto para madencilerine yönelik operasyonların ve yasaklamaların yeniden başlayacağı duyuruldu. Söz konusu açıklamada “Sanal para madenciliği, Çin’in karbon nötr politikasına ters düşen bir uygulamadır. Ülkenin mali düzenini bozmakta ve ne olduğu açık olmayan, finansal riskleri yüksek varlıklar barındırmaktadır. Bu durum, ekonomik ve sosyal kalkınmayı olumsuz etkilemektedir. Ulusal güvenlik için de bir tehdit oluşturmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Yönetimin yaptığı açıklamaların devamında, yasadışı kripto para madencilik işlemlerinin önüne geçilmesi için, sorumlu kurumların yetkililere rapor sunması ve bilgilendirmesi gerektiği de ifade edildi. Açıklamada, yasadışı madencilik işlemi yapanları ciddi cezai işlemlerin beklediği vurgulandı.