• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin’de İnternetten “Kripto” Aramalarına da Engel Geldi!

Çin’de İnternetten “Kripto” Aramalarına da Engel Geldi!

Kripto para piyasaları, 2021 yılında beklenmedik derecede büyümeler elde ederek sektöre milyonlarca yeni yatırımcının girmesi için uygun zemin oluşturdu. Bir zincir etkisine dönüşen döngüde, piyasalarda büyüme devam ederken sektöre yeni yatırımcılar girdi, sektöre yeni yatırımcılar dahil oldukça sektördeki büyüme de hızlandı. Bu büyüme karşılıklı şekilde devam ederken, kripto para birimleri de bu büyümeden payını değer artışlarıyla aldı. Ancak Mayıs ayı ortalarında Çin, kripto para piyasalarına karşı bir savaş başlattı ve ilk darbe ile birlikte kripto para piyasaları neredeyse yarı yarıya değer kaybı ile çöküşe uğradı. Ardından kriptolara karşı darbe üstüne darbe indiren Çin, son olarak ülkede kripto paraları tamamen yasakladı. Şimdi ise Çin’in internetinden kripto para arama sonuçlarına da erişim kapatıldı.

WeChat Üzerinden “Kripto Para” Araması Tamamen Yasak

cin bitcoin yaklasimi

13 Ekim Çarşamba günü gündeme gelen habere göre Çin’de artık internet üzerinden “kripto para” araması yapıldığında da çeşitli sosyal medya platformlarında kullanıcılar hiçbir sonuca ulaşamayacak. Bu konuda Çin’de ilk adım, WeChat platformu üzerinden atıldı. WeChat, Çin’de geliştirilmiş olan ve aylık 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan, Çin’in en popüler anında mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çekiyor. WeChat, kısaca “Çin’in WhatsApp uygulaması” tanımlamasıyla da biliniyor. Yola mesajlaşma uygulaması olarak çıkan WeChat, daha sonra gelen güncellemelerle ödemeler yapmayı sağlayan, seyahatler için rezervasyonlar yapmayı sağlayan bir uygulamaya dönüştü. Çin’de artık “süper uygulama” olarak bilinen WeChat üzerinden Binance, Huobi ve diğer kripto para borsaları için aramalar yasaklandı.

Kripto Para Borsaları Birer Birer Çin’den Ayrıldı

Çin, Eylül ayında yaptığı açıklamasında anakarada yabancı kripto para borsalarının Çinli vatandaşlara hizmet veremeyeceğini açıkladı. Bu açıklama sonrası birçok kripto para borsası, Çinli müşterilerinin kripto para ticareti yapmasını önlemek amacıyla adımlar atmaya başladı. Bu alanda ilk adımı da Huobi borsası attı. Huobi, yılsonuna kadar tüm Çinli kullanıcılarının hesaplarının kapatılacağını bildirdi. Bir diğer yandan Huobi borsasının kurucusu olan Leon Li de geçtiğimiz günlerde bir WeChat grubunda, Huobi’nin Çin’deki “baş döndürücü baskılardan” dolayı sonsuza kadar Çin’den ayrılacağını dile getirdi. Çin’de gelen yasaklama ve baskıcı politikalar, kripto paraların yavaş yavaş tamamen kullanımdan kalkması için zemin oluşturuyor.

Çin’de Kripto Paralara Erişim Engeli Her Yönden Artıyor

cin kripto para tutumu

Çin, merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda dünyada ilk adımı atan ülke konumunda bulunuyor. Bu alanda lider olan ve dijital yuanın kullanımı için çalışmalarını hızlandıran Çin, kripto para madencilerine karşı başlattığı savaşta artık kripto paraların kullanımını da tamamen yasaklama noktasına geldi. Kripto para borsalarına karşı da sert yasaklama kararları alan Çin’de artık internet üzerinden kripto paralarla ve kripto para borsalarıyla ilgili bilgiye ulaşmak da imkansız hale gelmeye başladı. Öte yandan Çin’de artık “CoinMarketCap” ve “CoinGecko” gibi popüler kripto para bilgi sitelerine de girişler için engellemeler başladı. Çin’in bu yöndeki politikalarının nereye kadar gideceği büyük bir merakla bekleniyor.