• BITCOIN/TL
  2148916,586
  % 2,33
 • ETHEREUM/TL
  114709
  % 2,31
 • RIPPLE/TL
  19.21
  % 8,99
 • BITCOIN CASH/TL
  12910.31,349
  % 0,86
 • LITECOIN/TL
  2416.85
  % 3,02
 • COSMOS HUB/TL
  215.92
  % 3,16
 • CARDANO/TL
  14.57
  % 1,05
 • TETHER/TL
  33.08
  % 0,13

Çin Yine Devrede! Çin’de Tüm Kripto Para İşlemleri Yasaklandı

Çin Yine Devrede! Çin’de Tüm Kripto Para İşlemleri Yasaklandı

Kripto para piyasaları Aralık 2020 döneminden sonra çok ciddi büyümeler elde etti. Bu süreçte lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 20 bin  dolar seviyesini aşarak başlattığı rallide, Nisan ayında 65 bin dolar sınırına kadar ulaştı. BTC’nin bu yolculuğunda, genel tabloda tüm kripto para piyasaları da yukarı yönlü benzer şekilde hareket etti. Ancak Mayıs ayında, Bitcoin ile birlikte tüm kripto para piyasaları da büyük bir çöküş yaşadı. 19 Mayıs tarihinde BTC, 55 bin dolardan 30 bin dolar seviyesine kadar gerileyince, piyasada neredeyse tüm kripto paralar da yaklaşık %50 oranında değer kaybı yaşadı. Mayıs ayında yaşanan bu çöküşün arkasındaki en büyük etken ise Çin’di.

Çin Yasaklayıcı Tavrını Koruyor

cin bitcoin yaklasimi

Mayıs ayında, Çin’de başkan yardımcısı statüsünde görev yapan Liu He, ülkedeki tüm kripto para madencilik işlemlerini yasaklamaya yönelik operasyonları başlatan paketi açıkladı. Bu açıklama, kripto para piyasalarının gördüğü en büyük geri çekilmelerden birinin fitilini ateşleyen en önemli etken oldu. Gelen açıklamalar sonrası kripto para karşıtı tavırlarını net şekilde devam ettiren Çin, bir süredir ise bu alanda operasyonlara imza atmıyordu. Kripto para karşıtı hamleleriyle piyasadaki çöküşlere doğrudan etki eden Çin, bir süredir yasaklayıcı ve baskıcı tutumuna ilişkin koruduğu sessizliğini 24 Eylül Cuma günü bozdu. Bu kez olumsuz haberler, doğrudan Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) geldi.

Çin’den Gelen Açıklamayla BTC Sert Düştü

Çin Halk Bankası tarafından 24 Eylül TSİ 12.00 sularında yapılan açıklamada, ülkedeki tüm kripto para bağlantılı işlemlerin yasadışı sayılacağı ifade edildi. Çin, benzer bir kararı 2017 yılında da almış ve o dönemde de ülkedeki tüm kripto para borsalarını kapattıktan sonra, kripto para işlemlerini yasaklamıştı. Ardından bu kurallarında gevşemeye giden Çin, 2021 yılında gelen ciddi büyümeler sonrası ipleri yine eline aldı. Çin’den bir kez daha gelen sert açıklamalarla birlikte Bitcoin fiyatı da benzer şekilde sert düşüşler yaşadı.

Çin Merkez Bankası’ndan Gelen Açıklama

cin kripto para tutumu

Çin’de, sonu gelmeyen kripto para karşıtı açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Çin Halk Bankası tarafından yapılan açıklamada “Kripto para bağlantılı yapılan tüm işlemler illegaldir. Kripto para işlem kaynaklı oluşan risklerin önlenmesi için kontroller arttırılacaktır. Denizaşırı borsaların, Çin anakarasındaki vatandaşlara hizmet vermesinin önüne geçilmelidir. İnternet üzerindeki kripto para ilişkili içeriklerin denetlenmesi de genişletilecektir.” ifadeleri yer aldı. Bu açıklama sonrasında, 45 bin dolar seviyesinin üzerinde seyreden BTC, 43 bin dolar seviyesinin altına sarktı. TSİ 14.00 sonrasında ise BTC 41 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

İlk Kez Doğrudan Kripto Para Adı Kullanıldı

Yapılan açıklamalarda ayrıca ilk kez doğrudan kripto para birimi isimleri de kullanıldı. Açıklamada Bitcoin, Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) gibi kripto para birimlerinin, Çin’de dolaşımda yer almaması gerektiği belirtildi. Ayrıca kripto para borsalarında çalışan kişilerin de yasaları ihlal etmekten sorumlu tutulacakları belirtildi.