• BITCOIN/TL
  2262078,545
  % 0,78
 • ETHEREUM/TL
  122629
  % 4,95
 • RIPPLE/TL
  17.32
  % 0,39
 • BITCOIN CASH/TL
  16619.47,128
  % 1,29
 • LITECOIN/TL
  2844.58
  % 0,03
 • COSMOS HUB/TL
  284.83
  % -0,47
 • CARDANO/TL
  15.98
  % -0,17
 • TETHER/TL
  32.23
  % -0,06

Çin, Yasaklı Kriptoları Vergilendirmek İstiyor

Çin, Yasaklı Kriptoları Vergilendirmek İstiyor

Kripto para piyasaları için 2021 yılı her ne kadar tamamlanmış olsa da eşsiz bir yıl oldu. Zira Bitcoin (BTC) öncülüğünde neredeyse tüm kripto paralar çok ciddi değer artışları yaşadı ve 2021 yılında kripto paralar rekor seviyelerine ulaştı. Aralık 2020’de başlayan büyük ralli, BTC öncülüğünde Nisan ayına kadar devam etti. Nisan ayından sonra altcoinlerin önü ciddi ölçüde açılırken, BTC de konsolidasyon sürecine girdi. Ancak Mayıs ayında kripto para piyasaları en büyük darbeyi Çin’den yiyerek büyük bir çöküş yaşadı. Çin, başta kripto para madencilik işlemleri olmak üzere ülkede kripto para odaklı işlemleri birer birer yasaklamaya başladı. Her ne kadar sonunda tüm kripto paraları yasaklamış olsa da Çin’de para borsalarına vergi getirilmesi çağrıları yapılıyor.

Çin’de, Kripto Para Borsalarını Vergilendirme Çağrısı

cin kripto para tutumu

Çin’deki bir resmi vergi gazetesi, son dönemlerde her ne kadar hükümet tüm kripto para işlemlerini yasaklamış olsa da hükümetin kripto para borsalarına vergi getirmesi konusunda bir çağrıda bulundu. Kripto para odaklı, Çinli Blockchain gazetecisi Colin Wu, konuya ilişkin olarak Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Twitter’dan “Wu Blockchain” ismi ile paylaşımlarda bulunan Colin Wu, Çin’in resmi vergi gazetesi China Tax News’in, hükümeti dijital varlıklara vergi getirmeye davet ettiğini ifade etti. Wu ancak bu olası vergilendirme işleminin, Eylül ayı sonlarında gelen yasaklama adımları sonrasında kripto para birimlerinin yeniden yasal bir zemine oturmasına olanak tanıyabileceğini de ifade etti.

Gazeteci Colin Wu’nun Paylaşımı

Twitter’dan konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Colin Wu, paylaşımında “Çin’in resmi vergi gazetesi, kripto üzerinde bir vergi çağrısında bulundu ve borsaların vergilendirme ölçeğinin çok büyük olduğunu söyledi. Ancak PBOC (Çin Merkez Bankası), tüm kripto faaliyetlerini yasa dışı faaliyetler olarak tanımladığı için, vergilendirme dolaylı olarak yasallaşmalarını kabul ediyor gibi görünüyor” ifadelerine yer verdi. Colin Wu ayrıca Twitter’daki söz konusu paylaşımına bir de “Sanal para biriminin neden olduğu vergi risklerini önleyin” başlıklı bir makale ekledi. Makale, Çin’in 2009 yılından bu yana kripto para alanına yaklaşımlarını değerlendiriyor ve gelecekte atılabilecek olası adımlara yoğunlaşıyor. Çin’de, tüm kripto para faaliyetlerinin yasaklanmasından sonra atılabilecek olası bir vergilendirme adımı, bölgede kripto para işlemlerinin önünü de yeniden açabilir.

Çin’de Kripto Para Yasakları Kalkabilir Mi?

cin bitcoin yaklasimi

Colin Wu’nun paylaştığı makale, Devlet Vergi İdaresi Loudi Vergi Dairesi’nden geliyor. Makalede, kripto para pazarının değerinin 2,6 trilyon dolar seviyesine ulaştığı ve kripto pazarının gün geçtikçe gelişmeye devam ettiği bildiriliyor. Makale, bu nedenlerle kripto para birimlerini vergilendirme şansının kaybedilmemesi gerektiğine odaklanıyor. Makalenin yazarı, her ne kadar Çin’de kripto para faaliyetleri yasaklanmış olsa da bunların ebedi olmayacağını savunuyor. Bu nedenle de Çin’de kripto para borsalarının çalışmalarına devam edeceklerini ancak ilerleyen dönemlerde çeşitli vergilendirmelerle karşılaşacaklarını öne sürüyor.