• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin ve Kripto Para Sektörü Arasındaki Savaş Devam Ediyor! Huobi Çekilme Kararının Detaylarını Açıkladı!

bitcoin piyasasinda son durum

Çin Merkez Bankası’nın açıkladığı kripto parlarl ile ülke çapında herhangi bir alışveriş ödeme ve transfer işleminin artık yasa dışı olarak nitelendirilmesi kararının ardından geniş kitlelerin bu yasaktan etkileneceği piyasa analizleri tarafından yorumlanmıştır. Bu yasaklar kapsamın kripto para borsalarının da Çin pazarında hizmet vermeleri oldukça zora girmişti.

31 Aralık Son

bitcoin piyasasinda son durum

Çin gibi büyük bir ekonomiye sahip ülkenin bu kararı sonra kripto paralarda olumsuz etkilenerek dip seviyelere inmişti. Bu dip yapmanın ardından kripto paralar toparlamaya başlarken, bu kripto paralar ile hizmet veren borsalarda artık savaşın tek taraflı olmadığını ilan ederek, Çin pazarından çekilme kararı almış ve Çin vatandaşlarına hizmet vermeyeceklerini duyurmuştu. Bu konu da başı çeken ve ülkenin en büyük kripto varlık işlem borsalarından olan Huobi 31 aralığa kadar Çinli müşterilerine çıkış yapmaları için süre tanımıştı.

Çekilmenin Detayları

Tüm bu yaşananların ardından diğer büyük bir borsa olan Bitmart da Çinli olanlara hizmet vermeyeceklerini açıklayarak 30 Kasım tarihini son işlem tarihi olarak belirlemiştir. Binance gibi dünyanın hacim olrak en büyük kripto para borsasının dahi Çin devletinini yasak ve baskılarından dolaya giriş yapamadığı pazarda alınan bu kararların detayları da belli olmaya başladı.

Huobi 100 Bin BTC’lik bir transfer gerçekleştirerek pazardn  çekilmeye hazırlanırken Çin vatandaşı olaanlar içinde detaylı çekilme takvimini açıkladı. Buna göre Huobi’de hesabı bulunan çinli yatırımcılar için para yatırma işlemi 14 Aralık, spot ticaret işlemleri 15 Aralık’ta sonlandırılacak. Çin Yuanı bazlı listelenen pariteler de 31 Aralık tarihi itibari ile listelerden kaldırılacak. Ülkedeki en büyük kripto borsası olan şirketten yapılan açıklamada Çinli olmaua kullanıcıların ve müşterilerin bu durumdan hiç bir şekilde etkilenmeyecekleri de belirtildi.

Yasak Bir Çok Sektörü Etkiledi!

bitcoin guncel durumu

Bu yasak kararından etkilenen tek sektör de kripto para sektörü olmadı. Ali Baba gibi e – ticaret sitelerinde de Bitcoin madenciliği faaliyetlerinde kullanılan bazı ekipmanlar dahş bu yasak kararından etkilendi. İlerleyen günlerde Çin ve kripto sektörü arasındaki savaş devam edecek olursa sıkıntılarında büyüyeceği ifade edilmekte.