• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin Merkez Bankası’ndan Şaşırtan “Bitcoin” Tanımlaması

Çin Merkez Bankası’ndan Şaşırtan “Bitcoin” Tanımlaması

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2017 yılında büyük bir ralli gerçekleştirerek 20 bin dolar seviyesine kadar yükseldi ve Aralık 2017 döneminde gelen bu yükseliş sonrası, 3 yıl boyunca 20 bin dolar seviyesi Bitcoin için tüm zamanların rekoru olarak kaldı. Söz konusu dönemde kripto para piyasalarında sadece bireysel yatırımcılar vardı ve Bitcoin o dönemde bunu, sadece bireysel yatırımcıların desteği ile başarmıştı. Ancak 2017 yılında Çin, Bitcoin adına aldığı bir karar ile kripto para sektöründe ciddi bir endişeye yol açtı. Söz konusu dönemde Çin Merkez Bankası tarafından alınan karar sonrası, Çin’de ICO yapılması ve kripto para borsalarının kullanılması tamamen yasaklandı. 2017 yılında alınan bu yasak kararı günümüzde de devam ediyor. Fakat şimdi ise Çin, bambaşka bir adım atarak bu alanda fikir değiştirmiş gibi görünüyor.

2017 ve 2020 Dönemlerinde Bitcoin ve Çin

cin para politikasi

2017 yılında lider Bitcoin’in büyük bir ralliye başlayarak fiyat rekorunu kırması, kripto para piyasalarında söz konusu dönemin en önemli gelişmesi olarak kaydedildi. Sadece bireysel yatırımcıların piyasa olduğu dönemde Bitcoin’in böyle bir rekor kırması kimsenin beklemediği bir gelişmeydi. Ancak aynı dönemde, Çin’in Bitcoin ve kripto paralar adına almış olduğu karar da kripto para piyasalarında sarsıcı bir etki yaratmıştı.

2020 yılında ise piyasalara kurumsal yatırımcılar da girmeye başladı ve 2017 yılında ortaya çıkan tablonun çok daha iyi bir görüntüsü çizildi. Aralık 2020 döneminde başlayan bu büyük ralli 2021 yılında da devam eti ve Nisan 2021 döneminde Bitcoin, tüm zamanların rekorunu 64 bin doların üzerine çıkardı. Bu rekor yükselişten sonra Bitcoin 18 Nisan tarihinde yaşadığı düşüşle dikkatleri çekti ve 54 bin dolar bandına kadar geriledi. Ancak bu kez piyasalarda dikkat çeken bir diğer gelişme ise Çin’in Bitcoin ve kripto paralar adına attığı yeni adımlar oldu.

Çin Hükümeti Kripto Paraların “Varlık Değerini” Tanıdı

Twitter’da “Wu Blockchain” adıyla bilinen, Çinli kripto para habercisi Colin Wu, Twitter üzerinden bir haberi duyurdu. Wu’nun haberine göre Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, Bitcoin ve kripto para birimleri adına çok önemli açıklamalarda bulundu. Colin Wu, Li Bo’nun Bitcoin gibi kripto para birimlerinin alternatif yatırım veya yatırım aracı olarak kullanılabileceğini dile getirdiğini aktardı. Bu tanımlama kripto para piyasaları adına oldukça büyük bir önem arzı ediyor zira Çin hükümeti böylece kripto para birimlerinin “varlık değerini” ilke kez tanımış oluyor.

Zhou Xiaochuan’ın Kripto Para Görüşleri

18 Nisan tarihinde düzenlenen Boao Forum’da Li Bo ile Çin Merkez Bankası eski başkanı Zhou Xiaochuan bir araya geldi. Xiaochuan dijital varlıkların reel ekonomiye hizmet edebileceğini, kripto paraların ise reel ekonomi alanı ile hiçbir şekilde etkili olmadığını düşündüğünü ifade etti. Öte yandan söz konusu forumda Bo, stablecoinler için kripto paralarından farklı olarak “ödeme aracı” olarak söz etti.