• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin Haberi Sonrası BTC, ETH ve XRP Ne Durumda?

Çin Haberi Sonrası BTC, ETH ve XRP Ne Durumda?

Kripto para piyasaları, Mayıs ayında Çin’deki yasaklayıcı ve baskıcı gelişmelerden dolayı çok ciddi bir darbe yemişti. Çin’de yaşanan gelişmelerle birlikte Bitcoin (BTC), 19 Mayıs tarihinde 55 bin dolar seviyesinden 30 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Yaşanan bu büyük geri çekilme, kripto para piyasalarını da genel olarak aşağı çekmişti. Çin, Mayıs ayından sonra kripto para karşıtı tavırlarında bir süre durgun kalsa da 24 Eylül tarihinde bir kez daha olumsuz bir haberle gündeme geldi. Çin’in merkez bankası konumunda olan Çin Halk Bankası (PBoC), ülkedeki tüm kripto para bağlantılı işlemlerin yasadışı olduğunu ilan etti. Bu açıklama sonrası sert düşüşler yaşayan kripto paralarda yeni günde toparlanmalar başladı.

Çin’den Gelen Olumsuz Haberler

cin kripto para tutumu

Çin Halk Bankası tarafından yapılan açıklamada, ayrıca kripto para borsalarında çalışmanın da illegal olduğu ifade edildi. Çin’den gelen yasaklama haberi sonrası, beklendiği gibi piyasada düşüşler gözlendi. Bitcoin, 45 bin dolar üzerinden başlattığı düşüşlerde 41 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’deki değer kaybıyla birlikte lider altcoin Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) da benzer şekilde düşüşler yaşadı. Bu düşüşler piyasada endişeleri de beraberinde getirdi ancak piyasalar, Bitcoin öncülüğünde toparlanmaya başladı.

Uzmanlara Göre İleride “Çin Etkisi” Diye Bir Şey Kalmayacak

BTC’deki düşüşlerin daha uzun soluklu olacağı endişesi piyasada yayılmaya başlarken, BTC beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdi. Gelen toparlanmalar sonrası yeniden 42 bin dolar üzerine çıkan BTC, yazım sırasında 42 bin 388 dolar seviyesinde işlem görüyor. Çin’in kripto paralar üzerindeki baskısı yaklaşık 10 yıldır devam ediyor. Bu nedenle yaşanan gelişmelerin önem derecesine de bağlı olarak, BTC yaşanan geri çekilmeler sonrası bu örnekte olduğu gibi zaman zaman daha hızlı toparlanmalar gösterebiliyor. Birçok uzman, bir süre sonra kripto para piyasalarında “Çin etkisi” diye bir faktörün olmayacağını iddia ediyor.

Altcoinler de Düşüşleri Sınırlı Tuttu

Bitcoin’deki her net düşüşte olduğu gibi altcoin piyasaları Çin haberi sonrası gelen düşüşlere de paralel şekilde tepki verdi. Lider altcoin Ethereum, son 24 saatlik süreçte %4 oranında değer kaybı yaşarken, XRP de bu süreçte %3 oranında değer kaybı yaşadı. Yazım sırasında Ethereum 2 bin 896 dolar seviyesinde ve XRP de yazım sırasında 0,939 dolar seviyesinde işlem görüyor. Her ne kadar BTC’ye paralel olarak altcoinlerde de düşüş görülmüş olsa da tıpkı BTC’de olduğu gibi önde gelen altcoinlerde de düşüşün sınırlandığı görülüyor.

Analistler Olası Büyük Ralli İçin Engellerin Azaldığını İddia Ediyor

bitcoin piyasasinda son durum

Kripto para piyasalarında birçok analist, gelecekte Çin etkisinin tamamen ortadan kalkacağını düşünüyor. Ancak kısa vadede bu etkinin tamamen yok olmadan önce azalacağı fikri de güç kazanmaya devam ediyor. Bununla birlikte birçok analist, Ekim ve Kasım dönemlerinde gerçekleşmesi öngörülen ralli için büyük bir engel olmadığını iddia ediyor. Ancak her koşulda yatırımcıların güncel piyasa değişkenlerini göz önünde bulundurması gerekiyor.