• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin Durmuyor! Bir Kez Daha Sert Kripto Açıklamaları Geldi

Çin Durmuyor! Bir Kez Daha Sert Kripto Açıklamaları Geldi

Kripto para piyasaları Temmuz sonlarından Ağustos sonlarına kadar yukarı yönlü ivmelenmeler ile ilerledi. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 21 Temmuz tarihinde başlattığı yukarı yönlü hareketlenmede, piyasada da genel anlamda yükseliş eğilimi görüldü. Analistler, bu yukarı yönlü eğilimin devam edebileceğini ve piyasanın bir ralli daha yaşayabileceğini ifade ediyor. Temmuz ayı sonlarında gelen yükseliş hareketliliği öncesinde BTC, Mayıs ayındaki ciddi çöküşün etkilerini üzerinde taşıyordu. BTC, 19 Mayıs tarihinde 55 bin dolar seviyesinden başlayan geri çekilmelerde 30 bin dolar bandına kadar gerilemişti. Bu gerileme sonrası 30 bin dolar üzerinde kalmaya çalışan BTC, Temmuz ayı sonlarında 40 bin dolar üzerine çıkarak bu çöküşün izlerini de silmeye başladı.

Piyasadaki Çöküşte Çin’in Etkisi

btc yatirimi

Bitcoin, yeni yıla 30 bin dolar bandında giriş yaptıktan sonra yılın ilk dört ayında tüm zamanların rekorunu dört kez yeniledi. Bu süreçte BTC Ocak ayında 42 bin dolar seviyesinde, Şubat ayında 58 bin dolar seviyesinde, Mart ayında 62 bin dolar seviyesinde ve Nisan ayında da 64 bin dolar seviyesinde tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Bu aşamadan sonra BTC için analistler 70 bin dolar ve üzerini tahmin etmeye başlamışken, BTC Çin’den gelen baskıcı ve yasaklama haberleriyle birlikte ciddi bir çöküşün içine girerek ani bir şekilde 30 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Haziran ayında ayılara teslim olan piyasalar Ağustos ayında boğaların kontrolüne geçmek için çabalarken, Çin kripto para konusundaki tavrını yumuşatmayacağını bir kez daha gösterdi.

Yin Youping’in Kripto Açıklamaları

Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası, kripto paralar konusunda uzun süredir sert bir tavır sergiliyor. Mayıs ayında Çin’den gelen yaptırımlar neticesinde kripto para piyasalarında sert düşüşler görülmüştü. Şimdi ise Çin hükümetinin medya organlarından olan People’s Daily haberine göre Finansal Tüketici Hakları Koruma Bürosu Müdür Yardımcısı Yin Youping, yakın tarihlerde BTC ile ilgili bir olumsuz açıklamada bulundu. Habere göre Youping, Bitcoin gibi dijital varlıkların “yasal olmadığını” ve bu varlıkların “gerçek bir değeri” olmadığını ifade etti. Youping, açıklamasında ayrıca kripto paraların “saf yatırım spekülasyonları” olduklarını da dile getirerek, vatandaşları kripto paralardan uzak olmaya çağırdı.

Çin Halk Bankası Kripto ile Mücadele Çalışma Mekanizması Oluşturuyor

dunya bankasi nedir

Çin Halk Bankası, kripto para ticaretleri üzerindeki baskısını git gide artırmaya devam ediyor. Son olarak banka, Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu ile ortak çalışmasıyla, kripto para ile bağış toplama eylemlerini de kararlı bir şekilde kısıtlamak için çalışmalarına başladı. Banka, ülkede kripto para kullanımının kısıtlanması için insanları da kriptolarla ilgili suçlarda ihbarda bulunmaları konusunda teşvik ediyor. Çin Halk Bankası, kripto paralarla sert şekilde mücadele vermek için ciddi bir çalışma mekanizması oluşturuyor. Çin’de kripto paralara ve kripto madencilerine yönelik bu sert tavırların başlamasından sonra, Çin’den dışarı madenci göçleri başladı.