• BITCOIN/TL
  2125160,557
  % 0,79
 • ETHEREUM/TL
  115225
  % -0,08
 • RIPPLE/TL
  16.07
  % -0,20
 • BITCOIN CASH/TL
  12819.85,271
  % 1,64
 • LITECOIN/TL
  2446.21
  % 1,57
 • COSMOS HUB/TL
  226.66
  % 1,29
 • CARDANO/TL
  12.68
  % 1,06
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,78

Cardano Kurucusundan El Salvador’a Açık Destek!

Cardano Kurucusundan El Salvador’a Açık Destek!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran başında Twitter üzerinden yaptığı duyuruda Kongre’ye bir yasa tasarısı sunacağını açıkladı. Ardından Bukele, Bitcoin (BTC) yasa tasarısını Kongre’ye sundu ve tasarı 8 Haziran’da oy çokluğuyla kabul edildi. Kabul edilen yasa, resmi olarak dün (7 Eylül’de) yürürlüğe girdi. Bu, artık El Salvador’da Bitcoin’in de ABD doları gibi dolaşımda kullanılabileceği anlamına geliyor. Nayib Bukele’nin baş hukuk danışmanı da yaptığı açıklamasında, BTC ödemelerini kabul etmeyen işletmelerin cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını açıkladı. El Salvador’da resmi olarak yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, çeşitli isimlerden bu harekete tepkiler geldi. Konuya ilişkin olarak fikir belirtenlerden biri de Cardano’nun (ADA) kurucusu ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson oldu.

ADA Kurucusu, El Salvador’a Destek Verdi

lite coin nedir

Sosyal medyadan sık sık paylaşımlarda bulunan ve genellikle ADA’nın geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Hoskinson, bu kez El Salvador’daki BTC hareketini değerlendirdi. Charles Hoskinson, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinden sonra birçok diğer ülkenin de benzer şekilde adımlar atabileceğini ifade etti. İlerleyen dönemlerde Hoskinson’a göre birçok ulus-devlet, uyguladığı para politikalarında kripto varlıkları da kullanacak. Hoskinson, bunun merkez bankaları aracılığıyla, rezervlerde ya da merkez bankası yerleşimleri için kripto varlık rayları kullanılarak gerçekleşeceğini düşünüyor. Ayrıca ünlü CEO, El Salvador’un BTC’yi resmi olarak kabul etmesinin, kripto para piyasasının 12 yılda ne kadar yol kat ettiğinin bir göstergesi olduğunu düşünüyor.

Charles Hoskinson’un Açıklamaları

El Salvador’daki BTC hareketini, kripto para sektörünün 12 yılda elde ettiği bir kazanç olarak gören Hoskinson, konuya ilişkin olarak “Sektör olarak biz kazandık. Şimdi bunun gerçekte ne anlama geldiğinin ayrıntılarını sıralıyoruz” ifadelerini kullandı. Hoskinson’a göre bundan sonra her ulus-devletin, kendi kripto varlık stratejisini bulması gerekecek. Konuya ilişkin olarak ünlü CEO “Bu, cebimizdeki paranın kontrolünün bizde olmasını, bu paranın nasıl hareket ettiğini ve onu kimin aldığını nihayetinde kontrol etmemiz gerektiği inancını meşru kılıyor” sözlerini kullandı. Öte yandan Hoskinson, açıklamalarında “kripto kabileciliğine” karşı da bir tavır koydu. CEO, kripto endüstrisinin ayrıştırmaktan ziyade birleştirici bir kavram olduğunu iddia etti.

El Salvador Hareketinden Sonra BTC Fiyatında Düşüş Yaşandı

btc nedir

El Salvador’un Bitcoin yasasını resmi olarak yürürlüğe sokmasıyla birlikte, aynı gün akşam saatlerinde Bitcoin fiyatında 10 bin dolarlık bir gerileme yaşandı. Bu gerileme, piyasada bir endişe yaratınca BTC’deki düşüş altcoin piyasasına da yansıdı. 52 bin dolar seviyesinden düşüşe geçerek 42 bin dolar bandına kadar gerileyen BTC ile birlikte birçok altcoin de ciddi değerler kaybetti. Ancak birçok analist, bu geri çekilmenin geçici bir geri çekilme olacağını düşünüyor. Analistlere göre BTC, Temmuz sonlarında girdiği boğa sezonuna şimdilik bir ara verdi ve bu boğa koşusu ilerleyen günlerde kaldığı yerden devam edecek.