• BITCOIN/TL
  1878796,596
  % -1,90
 • ETHEREUM/TL
  100862
  % -2,30
 • RIPPLE/TL
  15.26
  % 4,17
 • BITCOIN CASH/TL
  11438.28,490
  % 1,40
 • LITECOIN/TL
  2268.58
  % 2,04
 • COSMOS HUB/TL
  195.98
  % -2,70
 • CARDANO/TL
  13.22
  % 2,34
 • TETHER/TL
  33.04
  % 0,46

Cardano, Alonzo Güncellemesi Test Aşamasını Başlattı!

Cardano, Alonzo Güncellemesi Test Aşamasını Başlattı!

Kripto para piyasası son birkaç haftadır sert düzeltmeler ile gündeme geliyor. Riskler devam ederken kripto dünyasını sevindiren bir haber ise Cardano projesinden geldi. Cardano, yatırımcıların uzun süre beklediği Alonzo güncellemesinde test aşamasını başlattı.

Piyasanın en büyük 5. kripto para birimi olan ADA Coin’in ekosistemi için devrim niteliği taşıyan Alonzo güncellemesi, test aşamasında başarılı olursa pek çok avantajı ağa ekleyecek. Kripto para uzmanları ise güncelleme haberinin ADA Coin fiyatlarını artışa götürebileceğini açıkladılar. Uzmanların 2021 Haziran ayında en fazla değer kazanımını yapmasını bekledikleri ADA Coin’in, Alonzo güncellemesi ile hız açısından oldukça yüksek bir performansa ulaşacak.

Akıllı Sözleşmeler Cardano Ağında!

cardano nedir

Cardano’nun bağlı olduğu Input Output Hong Kong firmasının CEO’su olan Charles Hoskinson, önümüzdeki 90 günün şirket tarihi için en önemli süreç olacağını açıkladı. Ünlü Hoskinson, bu süre zarfında ekosistemde daha önce Ethereum’a başarı kazandıran akıllı kontraktların Cardano sistemine ekleneceğini belirtti.

DeFi İşlemleri Cardano Ağına Geliyor!

ADA topluluğu tarafından merakla beklenen Alonzo güncellemesi başarıya ulaşırsa, ekosistemde son zamanlarda en çok başarı elde eden DeFi platform teknolojisi de ağa eklenmiş olacak. Bu kapsamda yatırımcılar merkeziyetsiz finansal işlemlerden en hızlı şekilde yararlanabilecekler.

ERC-20 Tokenlarla Daha Hızlı İşlem!

Cardano Alonzo güncellemesi ile kazanılacak olan diğer bir avantaj ise ERC-20 tokenları ile işlemlerin ağa eklenmesi olacak. Eğer güncelleme başarı ile tamamlanırsa, Ethereum tokenları olan ERC-20 tokenları da Cardano ağında yeni birer eklenti olarak çevrimiçi sunulacaklar. ERC-20 tokenları ile Ethereum ağındakinden daha hızlı bir şekilde işleme girmek yeni Cardano ağında mümkün olacak. Bu avantajları sağlayabilecek projenin değerlenmesi bekleniyor.

3 Aşamalı Alonzo Güncellemesi

cardano projesi

IOHK firması tarafından açıklanan yol haritasına göre, sisteme akıllı kontrakların da eklenmesini sağlayacak Alonzo güncellemesi, üç farklı aşama ile yapılacak. Mavi, Beyaz ve Mor olarak isimlendirişmiş olan üç aşamanın ilk ayağı Mavi Alonzo çalışmaları olarak tanımlandı.

Mavi Alonzo güncellemesine ise 27 Mayıs tarihinde başlandı. Ekosistem için önemli komut dosyalarını içeren Pulutus projesinin yeni sisteme ayak uydurması bu ilk çalışma çerçevesinde sağlanıyor.

Cardano için gündemde olan Alonzo güncellemesi beraberinde hard fork’u getirecek. Sert çatallanma sayesinden Cardano artık oldukça farklı bir yapıya bürünecek. Sert çatallanma iki farklı model ve zincir ağını ortaya çıkaracak. Eski proje tamamen ortadan kaybolurken, yatırımcılar için daha avantajlı bir alan yaratılacak.