• BITCOIN/TL
  1910717,586
  % 3,10
 • ETHEREUM/TL
  100962
  % 2,23
 • RIPPLE/TL
  14.35
  % 1,75
 • BITCOIN CASH/TL
  10908.87,172
  % 0,14
 • LITECOIN/TL
  2151.21
  % 1,38
 • COSMOS HUB/TL
  195.55
  % 2,68
 • CARDANO/TL
  12.37
  % 2,64
 • TETHER/TL
  32.93
  % 0,65

BtcTurk Yetkilileri Regülasyonlara İlişkin Konuştu

BtcTurk Yetkilileri Regülasyonlara İlişkin Konuştu

Türkiye son birkaç gündür yerli kripto para borsası Thodex olayları ile çalkalanıyor. Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in yurtdışına kaçtığı, on binlerce kullanıcıyı dolandırdığı gibi iddialar ile birlikte, Türkiye’deki regülasyon çalışmaları hakkında söylemler de daha sık şekilde gündeme gelmeye başladı. Bu kapsamda, Türkiye’nin ilk kripto para borsası konumunda bulunan BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunarak gündeme gelen son olayları değerlendirdi.

Güneri ve Oruç, BtcTurk borsasının bu alanda almış olduğu, ilerde alacağı önlemlere açıklık getirirken bir diğer yandan Türkiye’de kripto paralara yönelik vergilendirme adımlarının nasıl ve ne yönde olabileceği konusunda tavsiyelerde bulundu. Öte yandan Türkiye’de regülasyon çalışmalarına ilişkin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem de çeşitli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem Regülasyonlar Hakkında Konuştu

acikalamalar

Türkiye’de son birkaç gündür gündemde yer alan Thodex olayları sonrasında, “dolandırıcılık” ve benzer tehlikelere karşı bilirkişiler ve yatırımcılar regülasyon konusundaki çağrılarını pekiştirdi. Bu çağrılara devlet kanadından da yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, regülasyon söylemlerinin ve dolandırıcılık iddialarının gündeme gelmesi ile birlikte, kripto para regülasyonlarının en kısa süre içinde hayata geçirileceğini dile getirdi.

Ertem açıklamalarında, yerli kripto para borsaları için “sermaye yeterliliği” ve “lisanslama” başlıklarını ele aldı. CNN Türk’e konuşan Cemil Ertem açıklamalarında Merkez Bankası yönetmeliğinin bir ön düzenleme olduğunu ifade etti ve bu çalışmaların arkasının geleceğini belirtti.

Güneri: “Regülasyon Varmış Gibi Çalışıyoruz”

Thodex olaylarının gündeme gelmesi ile birlikte, Türkiye’de kripto para alanında ne gibi regülasyon adımlarının atılacağı da büyük merak konusu oldu. BtcTurk CEO’su Güneri, BtcTurk olarak bu noktada kendilerinin zaten “regülasyon varmış gibi” çalıştıklarını dile getirdi. Güneri, şirketin çalışmalarını hem yurtiçinde hem de yurtdışında bu titizlikle yürüttüğünü ifade etti.

Özgür Güneri’nin açıklamalarının yanı sıra Bora Oruç da BtcTurk olarak son derece şeffaf ve “hesap verebilir” şekilde çalıştıklarını ifade etti. Oruç, şirketin bu noktada gerek fraud ekibiyle gerek uyum ekibiyle iç kontrolleri sağlayarak çalışmalarını yürüttüklerini dile getirdi.

Thodex Yorumları ve Vergilendirme Açıklamaları

blockchain

btcturk

CEO Güneri, şimdilerde şirketin yeni bir çalışma yürüttüğünü, bu çalışmanın sonucunda, borsada var olduğu iddia edilen varlıkların gerçekte Blockchain’de olup olmadığını kullanıcıların görmelerini sağlayacakları bir sistemi faaliyete sokacaklarını ifade etti.

Öte yandan Güneri, Thodex olaylarına ilişkin, gündemde bahsi geçen 2 milyar doların gerçeği yansıtmadığını, bu miktarın BtcTurk hacmi düşünüldüğünde de çok büyük olduğunu ifade etti. Güneri açıklamalarında, BtcTurk kullanıcılarının tamamının aynı anda isterse paralarını çekebileceğini, bu konuda sorun yaşamayacaklarını ve tüm ödemeleri 1 dakikada gerçekleştirebileceklerini söyledi. Öte yandan vergilendirme konusunda Oruç, durumun etkin bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti ve kendisinin de bu noktada işlem vergisi alınması yönünde tavsiye verebileceğini dile getirdi.