• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Sarsıldı, Etkisi Altcoin Piyasasında Hissedildi

bitcoin satis

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni haftaya sert yükselişlerle giriş yaparak fiyatını 50 bin doların hemen üzerine çıkarmayı başardı. Hafta açılışını 50 bin dolar üzerinden yapan BTC, yeni günde hafif geri çekilmelerle 50 bin doların hemen altına sarktı. BTC’deki aşağı yönlü bu hafif hareketlilik, etkisini altcoin piyasasında da gösterdi. BTC için 50 bin dolar seviyesinin güçlü bir psikolojik direnç seviyesi olması, onun fiyat hareketliliklerinin altcoin piyasasına yansımasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle BTC’nin fiyat grafiği yakından takip ediliyor. Analistler, BTC’nin şimdi 50 bin dolar etrafında fiyatlanıyor olmasıyla ilgili olarak yatırımcılara sesleniyor. Her ne kadar birçok analist BTC’den yükselişler bekliyor olsa da bazı analistler yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

BTC ile Düşüş Yaşayan ETH Ne Durumda?

bitcoin in son fiyati

BTC’nin fiyat hareketliliklerini neredeyse her zaman en yakından paralel şekilde takip eden Ethereum (ETH) da benzer fiyat hareketlilikleri sergiledi. Bitcoin Salı gününe 50 bin doların hemen altında giriş yaptı. Ancak öte yandan BTC’nin son 1 haftada kazancı %7 üzerinde ve son 1 aylık kazancı da %45 seviyesinde görülüyor. BTC’deki son geri çekilmeye paralel olarak grafik çizen Ethereum’da durum biraz daha farklı.

Aylık ve haftalık kazançların yanı sıra, BTC yılbaşından bu yana %68 oranında değer kazanmış durumda. Ancak öte yandan Ethereum’un yılbaşından bu yana kazancı %356 oranında görülüyor. Analistler, düşüşler öncesi 3 bin 377 dolar seviyesini gören ve tekrar 3 bin 333 dolar seviyesinde seyreden ETH için, 3 bin 300 doların üzerindeki fiyat hareketliliklerinin yükseliş sinyali olduğunu öne sürüyor.

BTC’deki Düşüşün Altcoin Piyasasına Etkisi

btc al sat

Bitcoin’deki son geri çekilme, beklendiği gibi altcoin piyasasını benzer şekilde etkiledi. Ancak genel tabloda ralli izleri göründüğü için son 24 saatlik ya da daha uzun süreli grafiklerde kazançların birçok altcoin için daha baskın olduğu görülebiliyor. Yine de BTC’deki son geri çekilme piyasayı genel anlamda benzer yönde etkiledi. Bununla birlikte son 24 saatte Dogecoin (DOGE), Polkadot (DOT), Bitcoin Cash (BCH) gibi önde gelen altcoinlerle birlikte Loopring (LRC), Mobox (MBOX) ve Hard Protocol (HARD) gibi daha küçük ölçekli altcoinlerde de değer kayıpları görüldü.

Son 24 Saatte Hangi Altcoin Ne Kadar Değer Kaybetti?

Son 24 saatlik çizelgeye bakıldığında DOGE %1,5 oranında, DOT %2,36 oranında ve BCH de %1,26 oranında değer kaybı yaşadı. Öte yandan LRC %8,25 oranında, MBOX %7,5 oranında ve HARD da %7,5 oranında değer kaybı yaşamış durumda. Ancak analistler, bu verilere bakarak ayı piyasasına girildiğinin düşünülmemesi gerektiğini, sinyallerin yukarı yönlü olduğunu ifade ediyor. Ancak buna rağmen piyasanın dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda, analislter yatırımcıların her adımında dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor. Bitcoin’in gidişatına etki edebilecek gelişmelerin yanı sıra, doğrudan altcoin piyasasını etkileyebilecek olan gelişmelerin de takip edilmesi gerekiyor.