• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

“BTC Kahini” XRP Topluluklarını Kızdırdı!

“BTC Kahini” XRP Topluluklarını Kızdırdı!

Kripto para piyasaları yaklaşık dokuz aydır ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davayı yakından takip ediyor. SEC, dönemin başkanlık koltuğunda oturan Jay Clayton yönetiminde, 22 Aralık 2020’de Ripple’a yönelik bir dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek; Ripple Labs’a, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a XRP satışlarından dolayı 1,3 milyar dolarlık bir dava açtı. Ripple, açılan davaya karşı XRP’nin menkul kıymet olmadığını öne sürdü ancak SEC, her defasında buna karşı çıktı. XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiasıyla açılan dava sonrası, birçok kripto para borsası da XRP’yi delist etti. XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusunda bir yorum da tecrübeli stratejist Peter Brandt’ten geldi.

Peter Brandt’in Açıklamaları

xrp coin yatirim

Kripto para piyasalarının en popüler analistlerinden biri olan ve piyasalarda “Bitcoin Kahini” olarak da tanınan Peter Brandt, 40 yıldan uzun süredir emtia piyasalarında analizlerde ve yorumlarda bulunuyor. Öte yandan yatırımcı da olan tecrübeli isim, XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğu görüşünde olduğunu ifade etti. Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarında Peter Brandt şu ifadeleri kullandı:

“Yeni SEC başkanının yönetimi altında bu türden çok daha fazla zorlukla karşılaşacağız. Ben, XRP’nin menkul kıymet olduğunu düşünüyorum. Ancak bu, doğru koşullar altında XRP sahibi olmamı engellemez.”

Brandt, XRP Destekçilerinin Tepkisini Çekti

XRP’nin menkul kıymet olduğunu düşünen Peter Brandt, yakın tarihlerde yaptığı bir açıklamasında, başta XRP olmak üzere, altcoin yatırımcılarından özür dilemiş ve onları tebrik etmişti. Zira daha öncesinde Brandt, altcoin yatırımcılarının gelen çöküşlerde ciddi zararlarla karşılaşacağını iddia etmiş ancak bunda yanıldığını gördüğünü söylemişti. Bu nedenle de XRP ve diğer birçok altcoin konusunda geleceğe daha farklı bakmaya başladığını ifade eden Brandt, bu açıklamasıyla XRP destekçilerinin tepkisini çekecek gibi görünüyor. Zira XRP destekçileri, Ripple’a yönelik açılan davanın sonlandırılmasını istiyor.

Peter Brandt, Uzun Zamandır Ripple’ı Eleştiriyordu

Peter Brandt, XRP konusundaki düşüncesine rağmen, düzenleyici belirsizliğinden dolayı doğru koşullar sağlandığında XRP sahibi olabileceğini de ifade ediyor. Bunların yanı sıra Peter Brandt’in, uzun bir süredir Ripple ve XRP eleştirmeni olduğu da biliniyor. Hatta Prandt, henüz SEC-Ripple davası başlamadan önce, SEC’yi “XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırmaya” çağırmıştı. Brandt’in eski görüş ve yorumları da göz önünde bulundurulduğunda, XRP hakkında yapmış olduğu yorum ve açıklama bu nedenle çok da şaşırtıcı olmadı. Ancak Brandt, bu açıklamasıyla XRP topluluklarının tepkisini çekmeyi başardı.

Ripple, ETH Örneğini Öne Sürüyor

xrp coin yatirim

SEC, XRP’yi menkul kıymet olarak tanımlarken, Ripple bu konuya Ethereum (ETH) örneği üzerinden karşı çıkıyor. Ripple, SEC’nin Ethereum’u menkul kıymet olarak değerlendirmezken, XRP’yi neden menkul kıymet olarak değerlendirdiğini sorguluyor. Bu konu özelinde Ripple, mahkemeye çeşitli sorular da sunmuştu ancak Ripple, bu sorulardan kaçmıştı. Davanın nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.