• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BNB, Bitcoin Karşısında Rekor Tazeledi

binance coin nedir

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık 2020 döneminde 20 bin dolarlık barajı geçince büyük rallinin ilk basamağını da tırmanmış oldu. Bu aşamadan sonra Bitcoin, kademeli olarak rekorunu tazeledi ve altcoinlerin çok büyük bir kısmı da bu rallide Bitcoin’i takip etti. 2020 yılı genelinde Covid-19 salgınının piyasalarda yarattığı enflasyon endişesi, yatırımcıların alternatif yatırım aracı arayışına girmesi, dev ödeme platformlarının kripto para ile işlem yollarını açması, kurumsal şirketlerin kripto para ve özellikle de Bitcoin yatırımı yapmaya başlaması gibi etkenler ile kripto paralara duyulan talep arttı ve artan talep beraberinde Aralık 2020’de Bitcoin’e, üç yıldır beklenen 20 bin dolar rekorunu getirdi.

BTC Piyasa Hakimiyeti ve Piyasaların Tepkisi

btc nedir

Bitcoin’in kırdığı rekor ile birlikte birçok altcoin de kendi rekor seviyelerine yükseldi ve 2021 yılı müthiş başlangıçlara sahne oldu. Bitcoin ile birlikte altcoinlerin kırdığı rekorlar günden güne artış gösterirken, Ocak 2020 döneminde Bitcoin’in piyasa hakimiyeti de %76 seviyelerine kadar çıktı. Bu durumun altcoinlerin önünü tıkayacağı endişesi oluşmuştu ancak daha sonra BTC piyasa hakimiyeti zayıflamaya başlayınca altcoinlerin önü daha çok açılmış oldu.

17-18 Nisan tarihlerinde gelen sert düşüşler sonrası, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %51 seviyelerine kadar geriledi. Bu durum birçok altcoin için fırsat oluşturdu. Bu fırsatı ise en çok Binance Smart Chain (BSC) ağındaki bazı altcoinlerin değerlendirdiği görülüyor. BSC ağına duyulan ilgi artış gösterince, Binance Coin (BNB) de Bitcoin karşısında yeni rekorlarına ulaştı.

Bitcoin (BTC) Fiyat Performansı

Bitcoin, 4 Nisan tarihinde 64 bin 895 dolar ile tüm zamanların rekorunu tazeledi ve hedefine güçlü şekilde 65 bin doları koydu. Ancak o tarihten sonra hafif geri çekilmeler yaşayan Bitcoin, 60 bin dolar desteğini korusa da rekor seviyesinden uzaklaştı. Ardından Bitcoin için yeni yükselişler beklenirken, bu kez Bitcoin 18 Nisan Pazar tarihinde gelen sert geri çekilmeler ile 51 bin dolar barajına kadar geriledi. Bitcoin’deki bu gerileme piyasaları da benzer şekilde etkiledi. Ancak hafta ortasında piyasaların tekrar toparlanmaya başladığı görülüyor. Bu toparlanma hareketliliklerinde bazı altcoinler de rekorlara koşarak dikkat çekmeyi başarıyor.

O Altcoinler Rekor Kırdı, Rekor BNB’ye Yaradı

bnb altcoin iliskisi

Piyasalarda son günlerde kırdığı rekorlar ile en çok dikkat çekenlerden biri Dogecoin (DOGE) oldu. Ancak son günde gelen toparlanmalarda BSC ağında da işlem gören Safemoon (SAFE) ile Akita Inu (AKITA) coinlerinin rekorlar kırdığı görülüyor. Bu durum altcoinleri genel anlamda etkiliyor olsa da rekorlardan en büyük payı BNB aldı. Zira yatırımcılar, BSC ağında rekor kıran bu altcoinlere kayıtsız kalmadı ve BSC’de işlem hacmi artış gösterdi. BSC ağında işlem yapmak isteyen kullanıcıların da belli miktarlarda BNB’ye sahip olması gerekiyor. Bu da BNB’ye işlem hacminde rekor getirdiği gibi, Bitcoin karşısında da rekor getirdi. BNB/BSC paritesi 0,0104736 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı.