• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Tüm Zamanların Rekorunu Tazeledi

Bitcoin Tüm Zamanların Rekorunu Tazeledi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık 2020 döneminde birçok faktörün bir araya gelerek başlattığı rallisinde defalarca rekor kırmayı başardı. Bitcoin rekorlar ile girdiği 2021 yılında 4. kez tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı. Ocak, Şubat ve Mart dönemlerinde rekor kıran Bitcoin, 13 Nisan tarihinde, yani bir önceki rekorundan tam 1 ay sonra tüm zamanların rekorunu yeniden kırmayı başardı. Bitcoin, yılbaşına 30 bin dolar seviyesinin hemen üzerinde bir giriş yaparak rallisini sürdürdü. Ardından Bitcoin, 8 Ocak tarihinde tüm zamanların rekorunu 42 bin dolara çıkardı. Bu tarihten sonra volatil hareketler sergilemeye başlayan Bitcoin, 21 Şubat tarihinde tüm zamanların rekorunu 58 bin dolara kadar yükseltti ve hedefine 60 bin doları koydu. 13 Mart tarihinde ise Bitcoin, rekorunu 61 bin 800 dolar seviyesine kadar çıkardı. Bu rekordan tam 1 ay sonra lider Bitcoin, 13 Nisan tarihinde tüm zamanların rekorunu 63 bin dolar seviyesine kadar yükseltmeyi başardı.

Bitcoin (BTC) Rallisi Nasıl Başladı?

bitcoin rallisi nasil basladi

2017 yılında Bitcoin 20 bin dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdığında, piyasada sadece bireysel yatırımcılar vardı. Ancak 3 yıl sonra, 2020’de piyasaya kurumsal şirketler de dahil oldu. Öte yandan birçok ödeme platformu Bitcoin ve kripto paralar ile işlem yapmanın önünü açtı, dünyanın birçok noktasında birçok banka da Bitcoin ve kripto para işlemleri için kolları sıvadı. Tüm bu hazırlıklar sonrasında Bitcoin, 2020 yılında 20 bin dolar barajını geçmeyi başardı.

Bitcoin TL Karşısında 500 Bin Barajını Aştı

 

20 bin dolar barajını aşarak büyük rallinin ilk adımını atan Bitcoin, 2021 yılında rekorunu defalarca tazelemeyi başardı. Son olarak 13 Nisan tarihinde Bitcoin, yeni yılın 4. ATH seviyesini görmüş oldu. Bitcoin son 24 saat için %3’ten fazla değer kazandı ve bu değer kazancı ona yeni rekorunu getirdi. Öte yandan Bitcoin, Türkiye merkezli kripto para borsalarında da 512 bin TL’ye kadar yükseldi. Bitcoin’in 500 bin TL’yi aşması, bir dönüm noktası olarak görülüyor. Bu gelişme Bitcoin adına müthiş bir gelişme olsa da altcoin yatırımcıları için kötü bir sonun başlangıcı olabilir.

Rager’ın BTC Rekor Tahmini Başarılı Oldu

Kripto para piyasalarının başarılı analistlerinden Josh Rager, Bitcoin’in 59 bin dolar üzerine çıktıktan sonra Çarşamba günü yeni bir rekor kırabileceğini dile getirmişti. Rager, bunun gerçekleşmesi için BTC’nin 60 bin 600 dolar direncini kırması gerektiğini ifade etmişti. Rager’ın tahmini yerini buldu ancak öngördüğünden bir gün önce gerçekleşti.

Analistler, 62 bin dolar üzerindeki dirençlerin kırılması durumunda yeni rekorların da gelebileceğini ifade ediyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao da 62 bin dolar seviyesinin Bitcoin için dip seviye olmadığını savundu. Birçok analiste göre bu aşamadan sonra bir sonraki psikolojik direnç, 80 bin dolarda bulunuyor.