• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Madencilik Zorluğu Geriledi! BTC Fiyatı Ne Oldu?

Bitcoin Madencilik Zorluğu Geriledi! BTC Fiyatı Ne Oldu?

Bitcoin madencilik zorluğu bir kez daha düşüş yaşadı. Bitcoin madencilik zorluğunun %4.81 oranında düştüğü uzmanlarca açıklandı.

Bitcoin madenciliği artık, ortalama bir buçuk sene önceki kolaylığına dönüş yaptı. Geride bıraktığımız senenin Ocak ayından bugüne BTC madenciliğini gerçekleştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Son İki Haftada Etkili Düşüş!

bitcoin fiyatlari

BTC.com’un sunduğu verilere göre, Bitcoin’in madencilik zorluğu son iki hafta içerisinde %4.81 oranında değer kaybı yaşadı. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse Çin dışındaki ülkelerde BTC madenciliği yapılması çok daha kolay hale geldi. Uzmanlar Çin’in yasakları, Çin hükümetinin endüstriyi çökertmesi, madencileri ülke dışına yollaması ardından hash oranının düşmesi ile Çin’de madenciliğin zor koşullar altına girdiğini ancak diğer ülkelerde daha rahat hale geldiğini açıkladılar.

Çin’de Haziran ayının girişinde başlayan Bitcoin madenciliğine yönelik baskılar, madencilik zorluk düzeyini ortalama 7.5 trilyon puana düşürdü. 2021 yılı 30 Mayıs tarihinde henüz baskılar tam anlamı ile görülmeye başlanmamışken, BTC madenciliği 21.05 trilyon değerinde zorluk puanına sahipti. Zorluk puanının şuan ise 13.67 trilyona kadar gerilediği aktarıldı.

Online Madenci Azaldıkça Zorluk Düşüyor!

BTC ağı, madencilerin az ve taleplerine bağlı olarak, Bitcoin madenciliğinin ne kadar zor olduğunu hesaplıyor. Bitcoin kazanmak içi ne kadar hesaplama gücü gerektiğini sağlayarak bir zorluk puanının oluşturuyor. Analistler, online madenci sayısı ne kadar az olursa, madenciliğinde o kadar kolay hale geldiğini belirtiyorlar.

13 Haziran ile 3 Temmuz tarihleri arasında Bitcoin, çok sayıda Çin’li madencinin tesislerini kapatması ardından madencilik zorluğu açısından %28 oranında düşüş yaptı. 9 Haziran’da Çin’in Sincan eyaleti kendi sınırların yer alan BTC madencilerinin tesislerini kapatılması emrini verdi. Bu karardan 9 gün geçtikten sonra ise Sichuan’ın Yan’a belediyesi 26 madencilik tesisini daha kapattı. Bu kapanmalar ardından BTC hash oranı ise %17 seviyesinde düşmüştü.

Bitcoin Hash Oranı Ne Kadar Değişti?

BTC kullanıcıları Çin’den gelen kararların etkilerini atlatmak için zor günler geçirmek zorunda kaldılar. Bitcoin’in 30 bin dolar altına gerilediği dönemlerde yatırım kararlarını vermek onlar için zorlaştı. Analistler, ağın şimdilerde yavaş yavaş geri dönme eğilimi içinde olduğunu belirttiler. Bugün kaydedilen 101.6 EH/s hash oranı, 14 Mayıs tarihinde ölçülen tüm zamanların en iyi seviyesi olan 99 EH/s hash’den çok uzak olsa da, Bitcoin madencileri en kötü günlerini bir nebze atlattılar.

Bitcoin Fiyatında Son Durum Nedir?

bitcoin piyasasi

Bugün Bitcoin’in piyasadaki durumuna bakıldığında ise sabah saatlerinde hala değer kaybı tabloya geliyor. Bitcoin saatler 09:16’yı gösterirken %0.48 oranında değer kaybı yaparak 31.779 dolardan işlem gördü. 32 bin dolar seviyesine hala ulaşamamış olan BTC yatırımcılarını düşündürüyor. Bitcoin son 24 saat içinde en yüksek 31.906 dolardan işlem gördü ve en kötü performansını ise 31.215 dolar seviyesinden yaptı.