• BITCOIN/TL
  2153813,408
  % 1,71
 • ETHEREUM/TL
  99752
  % 5,04
 • RIPPLE/TL
  16.85
  % 1,14
 • BITCOIN CASH/TL
  15445.84,215
  % 7,27
 • LITECOIN/TL
  2701.64
  % 1,99
 • COSMOS HUB/TL
  278.75
  % 1,95
 • CARDANO/TL
  15.55
  % 3,83
 • TETHER/TL
  32.21
  % -0,17

Binance CEO’sundan Regülasyonlara İlişkin Kritik Açıklamalar

Binance CEO’sundan Regülasyonlara İlişkin Kritik Açıklamalar

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bir süredir çeşitli ülkelerde yasal regülatörlerin baskısı altında kalmıştı. İngiltere, İtalya, Kanada, Japonya, Hong Kong, Cayman Adaları, Singapur, Malezya ve Tayland gibi bölgelerde regülatörler, Binance’ı mercek altına almış ve ülkelerinde borsanın verdiği hizmetlerden dolayı lisans konusunda baskılarını arttırmıştı. Özellikle İngiltere’de bu konuda büyük darbeler alan Binance, bir süredir regülatörlerle sağlık bir iletişim kurmanın yollarını arıyordu. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), daha önce yaptığı açıklamalarında, regülatörlerle iletişim kurmak istediklerini ve ülkelerdeki uyumluluk yasalarını da gözeterek şirket içinde bir değişikliğe gideceklerini açıklamıştı. CZ, bir kez daha açıklamalarında bu konuda kararlı olduklarını gösterdi.

Zhao’nun Singapur ile İlgili Açıklamaları

binance ceo

CNBC’ye konuşan Zhao, açıklamalarında regülasyonlar konusundaki kararlılıklarını yineledi. Hatırlanacağı üzere Binance, regülatörler konusunda son darbeyi Singapur’dan yemişti. Singapur’un, Binance konusunda aldığı kararları değerlendiren Zhao, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bizim iki ayrı kurumumuz var. Binance.com, global kurumumuz ve Singapur’daki müşterilere hizmet vermiyor, hiçbir zaman da vermedi. Binance Singapur ise özel olarak Singapurlu kullanıcılara hizmet veriyor. Şu anda da lisans alma sürecinden geçiyor.”

CZ: “Bizim Uygulamalarımızdan Yararlanmak İçin KYC Yapmak Zorundasınız”

Singapur’da karşı karşıya kaldıkları durumla ilgili açıklamalarda bulunan Zhao, ayrıca açıklamalarında şu anda tüm dünyada regülasyon kurumlarının kripto paralara odaklandığını da ifade etti. Zhao, Binance borsasının küresel çapta büyük ölçekli bir oyuncu olmasından kaynaklı olarak, regülatörlerin şimdilerde radarına kendilerini aldığını dile getirdi. Bu nedenle bazı adımlar attıklarını dile getiren Changpeng Zhao, bu konuda örnek olarak da tüm kurumlarda KYC (müşterini tanı) uygulamalarını başlatmalarını gösterdi. Zhao “Eğer bizim uygulamalarımızdan yararlanmak istiyorsanız, KYC yapmak zorundasınız ve bu adım dünyadaki tüm regülatörlerden de takdir aldı” dedi.

CEO, Binance’ın Attığı Değişiklik Adımlarına Örnekler Verdi

KYC adımları hakkında açıklamalarda bulunan ünlü CEO, konuya ilişkin olarak bir de Birleşik Krallık, Almanya ve İtalya örneklerini gösterdi. Zhao, bu ülkelerde vadeli işlemleri kaldırdıklarını hatırlattı ve şu an daha ileri gidecek olan farklı planlar üzerinde yoğunlaştıklarını ifade etti. Zhao bu konuya ilişkin olarak ise “Açıkçası bu yaşananlar belki halkla ilişkiler ve iletişim açısından kötü olsa da bizim regülasyon uygulamalarımızı yönlendirmesi açısından iyi” sözlerini dile getirdi.

Zhao’nun Ukrayna ile İlgili Açıklamaları

binance ceo

CNBC’ye konuşan Binance CEO’su Zhao, son olarak açıklamalarında Ukrayna’ya yer verdi. Bilindiği gibi, Ukrayna’da dün kripto para borsalarına yönelik yeni adımlar atılmıştı. Ukrayna Parlamentosu’na sunulan yasa tasarısı onaylandı. Bu tasarı, ülkedeki yerel ve yabancı merkezli kripto para borsalarının yasal olarak tanınmasını içeriyor. Zhao, Ukrayna ile ilgili yaptığı açıklamalarında ise şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda ayrıca Ukrayna devletiyle de kripto para yasası konusunda çalışmalarımız var ve onlara danışmanlık hizmeti veriyoruz. Çok fazla şey yapıyoruz, hepsini sabaha kadar anlatabilirim.”