• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Binance CEO’su, Kripto Sektörünü Tek Tek Yorumladı

Binance CEO’su, Kripto Sektörünü Tek Tek Yorumladı

Kripto para piyasaları, Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını aşmasıyla büyük bir ralliye başladı. Bu ralli yaklaşık 5 ay boyunca devam etti ve Bitcoin, 14 Nisan 2021’de 65 bin dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bitcoin’in, yukarı yönlü hareketleriyle rekor seviyelere yükselmesi, altcoin piyasalarında da benzer yükselişlerin görülmesini sağladı. Piyasada genel tabloda görülen bu boğa koşularının arkasında ise birçok farklı etken bulunuyor. Ancak birçok sektör yorumcusuna göre bu büyük rallinin arkasındaki en büyük etken kurumsa yatırımcıların sektöre girişi oldu. Yakın tarihte bir açıklamada bulunan Binance CEO’su Changpeng Zhao da sektöre giren kurumsal yatırımcılar ve birçok farklı konuya ilişkin konuştu.

Zhao, Sektöre Kurumsalların Akın Ettiğini İddia Ediyor

binance ceo

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao (CZ), South China Morning Post’a verdiği demeçlerinde, kripto para piyasaları hakkınde genel değerlendirmelerde bulundu. CZ, söz konusu açıklamalarında en çok da sektöre giren ve girmeye devam ettiklerini gözlemledikleri kurumsal yatırımcılara değindi. Zhao, söz konusu açıklamalarında, kripto para sektörüne kurumsal yatırımcıların “akın ederek” girdiğini ifade etti. Binance’a artarak kurumsal yatırımcı geldiğini ifade eden Zhao, geleneksel finans sektöründe hizmet veren şirketlerin ve geleneksel risk sermayesi yatırımcılarının, kripto para endüstrisine katıldıklarını ifade etti. CZ, gelen yatırımcıların tüm paralarını hareket ettirmediklerini ancak piyasayı incelemeye devam ettiklerini dile getirdi.

CEO’dan NFT Piyasası ile İlgili İç Açıcı Yorumlar

Sektöre giren kurumsal yatırımcılar hakkında konuşan CZ, öte yandan sektörde son dönemlerde oldukça popüler hale gelen ve git gide büyüyen NFT (non fungible token) piyasası ile ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. CZ, kripto varlıkların önceden hayal bile edilemeyecek olan alanlarda kullanılmaya başlandığını ve bu alanların daha da yaygınlaşacağını ifade etti. Ünlü CEO ayrıca bu alanlardan biri olarak gösterilen NFT piyasasının da çok daha fazla büyümeler elde edeceğine inandığını dile getirdi. Binance, geçtiğimiz tarihlerde büyüyen NFT pazarına karşı kayıtsız kalmayarak Binance NFT platformunu kurmuştu. CZ, bu platformun ekibinin, sürekli olarak sanatçılarla görüşme halinde olduklarını ifade etti.

Zhao, Düzenleyicilerle İyi Çalışmak Gerektiğini Dile Getirdi

binance ceo

CZ, söz konusu açıklamalarında son olarak düzenleyiciler ile ilgili konuştu. Hatırlanacağı üzere Binance; Kanada, Japonya, İngiltere ve genel olarak Birleşik Krallık, Hong Kong, Singapur, Tayland, Malezya, İtalya gibi ülkelerde düzenleyiciler ile karşı karşıya kalmıştı. Düzenleyicilerin köşeye sıkıştırdığı Binance’ın CEO’su CZ, düzenleyiciler ile çalışabilmek için bir genel merkeze ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Bu konuda bir farkındalık kazandıklarını dile getiren Zhao, Binance borsasının tüm dünyada, bu alanda önde gelen bir kurum olmasından dolayı düzenleyici hamlelere karşı hazırlıklı olmak zorunda olduğunu belirtti. Zhao “Merkezi bir borsa yürütürken, düzenleyicilerle iyi çalışmak için merkezi bir varlığa ihtiyacımız olduğunu fark ettik” dedi.