• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Binance CEO’su CZ, Şirketin Değişim Planlarını Açıkladı!

binance coin nedir

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemlerde dünyanın belli bölgelerinde ülkelerin yasal regülatörlerinin peş peşe başlattığı incelemeler ve yaptırımlarla iyice köşeye sıkıştı. Birçok ülkede hizmetleri kısıtlanan ve hatta bazı bölgelerden çekilme kararı alan Binance, soruşturmalar arka arkaya gelince bir değişim planlarının olduğunu açıklamıştı. Bu noktada Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), şirketin büyük bir değişime gideceğini ve hatta şirketin yapısal olarak sıfırdan yeni bir hizmet anlayışı benimseyebileceğini söylemişti. CZ, açıklamalarında bu olası değişimde 4 yıldır üstlendiği Binance CEO’luğu görevini de donanımlı ve deneyimli birine devredebileceğini vurgulamıştı. Değişim sinyalleri veren Binance’tan yine bu konuya paralel bir açıklama geldi.

Binance Değişim Adımlarını Somutlaştırıyor

binance coin nedir

Binance, dünyanın birçok noktasında belli bir merkeze bağlı kalmadan kripto para yatırımcılarına çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Ancak birçok bölgede Binance’ın lisanssız olarak hizmet vermesinden dolayı, o bölgelerdeki yasal düzenleyiciler Binance’a soruşturma, inceleme ve hatta yaptırım operasyonları başlattı. Bu ülkeler arasında Kanada, Japonya, Birleşik Krallık bölgesi, Hong Kong, Cayman Adaları, Singapur, Malezya ve Tayland gibi yerler bulunuyor. Hatta İngiltere’de birkaç banka, yasal düzenleyicinin başlattığı operasyon sonucu müşterilerinin Binance ile olan para yatırma-çekme işlemlerini dahi askıya almıştı. Üst üste düzenleyicilerden gelen hamlelerle darbeler yiyen Binance artık değişim için somut adımlar atmayı hedefliyor.

Zhao: “Yasalara Tamamen Uyumlu Olmalıyız”

Yasal düzenleyicilerden gelen operasyonların yanı sıra Güney Kore pazarından kendi isteğiyle çekilme kararı alan Binance, bu kararını geçtiğimiz hafta açıklamıştı. 17 Ağustos tarihinde Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan değişim ile ilgili bir açıklama daha geldi. CZ, herhangi bir yerde belirli bir merkezi olmayan Binance borsasının, regülasyonlar bakımından sorun yaşamaya başladığını ifade etti. Bir merkeze bağlı olmamaktan kaynaklı sorunlar çıktığını söyleyen Zhao, artık bir merkez belirleyeceklerini açıkladı. Daha önceki açıklamalarında “Yasalara tamamen uyumlu olmalıyız” sözlerini dile getiren Zhao, Binance şirketini usullere uygun şekilde yapılandırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Avrupa Pazarından Türev İşlemler Kademeli Olarak Kaldırılacak

Regülatörlerden gelen operasyonlar ardından “Pek çok regülatör Binance aleyhinde uyarıda bulundu. Özür diledik, sorunu çözmek için neler yapabileceğimizi sorduk. Çoğu işbirlikçi ve açık fikirli davrandı” sözlerini dile getiren Changpeng Zhao, yaptığı açıklamasında “bazı bölgelerde hoş karşılanmayan ürünleri” platformdan kaldırmayı düşündüklerini ve lisans başvurularında bulunmayı planladıklarını dile getirdi. Türev bakımından da alanında lider olan Binance, Temmuz sonunda yaptığı açıklamada İtalya, Almanya ve Hollanda’dan başlamak üzere Avrupa pazarındaki müşterilerinin türev enstrümanlarına erişimlerini kademeli şekilde kaldıracaklarını duyurdu.

Zhao’nun SEC Başkanı Hakkındaki Görüşleri

binance coin yükselisleri

ABD’de alınan kararların dünya genelinde etkili olduğunu ifade eden Changpeng Zhao, regülatörleri eğitmek için yapılan lobi çalışmalarının çok önemli olduğunu ifade etti. Zhao ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in “kripto para konusundaki en bilgili regülatörlerden biri” olduğunu ifade etti.