• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Binance Borsası Güney Kore’deki Faaliyetlerini Sonlandırıyor

Binance Borsası Güney Kore’deki Faaliyetlerini Sonlandırıyor

Kripto para piyasasında lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı yakından takip edilirken, piyasayı etkileyen önemli gelişmeler de yaşanıyor. Özellikle altcoin piyasası hareketli bir dönem geçiriyor. Popüler kripto para birimlerinin fiyatlarında hızlı iniş ve çıkışlar görülmesi yatırımcıları heyecanlandırırken dünyanın en büyük kripto para borsasından yapılan açıklama, piyasa üzerinde etkili oldu. İşlem hacmine göre kripto para dünyasının en büyük borsası olma unvanını taşıyan Binance, Güney Kore’deki faaliyetlerini sonlandırdığını duyurdu.

Popüler kripto para borsası Binance, Güney Kore’den çekilme kararı aldığını açıkladı. Güney Kore Wonu işlem çiftlerinin yanı sıra borsanın kullanıcılarına sunduğu dil desteği de tamamen durduruldu. Yapılan açıklama, altcoin yatırımcıları arasında heyecan yaratırken en çok Binance Coin (BNB) yatırımcılarını endişelendirdi. Bilindiği üzere en büyük kripto para borsası Binance, bir süredir Avrupalı ülkelerin de regülasyon kurumları tarafından sert baskılar görmekteydi.

Güney Kore Wonu İşlem Çiftleri Kaldırıldı

Bullish borsasi

Binance kripto para borsasının resmi web sitesi üzerinden yapılan duyuruda, artık Güney Kore ile ilgili bazı hizmetlerin verilmeyeceği açıklandı. Bu hizmetler arasında (Güney Kore Wonu (KRW) işlem çiftleri, KRW ödeme seçenekleri, P2P tüccar uygulamaları ve Korece web sitesi desteğinin yer alması dikkatlerden kaçmadı. Borsa kullanıcıları bu desteklerin geri çekilmesinden sonra büyük bir panik yaşadı.

Türkiye’deki yerli kripto para yatırımcıları tarafından da kullanılan Binance, bazı hizmetleri hemen durdurma kararı aldığı için Güney Koreli kullanıcılarına uyarılarda bulundu. P2P yatırımcıları için bu hizmetler konusunda belli bir zaman sınırı koydu ve şu şekilde açıklama yapıldı: “Binance P2P, KRW işlem çiftlerini 2021-08-13 Cuma günü TSİ 11.00’de (20.00 UTC+9) kaldıracak. Kullanıcıların olası ticaret anlaşmazlıklarını önlemek için ilgili tüm P2P alım satımlarını tamamlamaları ve ilgili ticari reklamları 2021.08.13 10.00 UTC (19.00 UTC+9) ile kaldırmaları önerilir.”

Binance Borsasına Regülatör Baskısı

Bullish borsasi

Regülasyon kurumları son dönemde Binance borsasını iyice baskı altına aldı. Kısa bir süredir başı regülatörlerle dertte olan Binance borsasının kendisini yetkisiz olarak nitelendiren Avrupalı regülatörlere yanıtı gecikmemişti. İngiltere, Almanya ve İtalya dışında Hong Kong gibi ülkeler Binance borsasına regülasyon ve lisans konusunda ciddi baskılar uygulamıştı.

Fakat bu ülkeler arasında Güney Kore olmadığı halde borsanın buradaki faaliyetlerini sonlandırma kararı alması kafalarda soru işareti bıraktı. Kripto para uzmanları bu kararı, Güney Kore Mali İstihbarat Birimi’nden gelen bir bildirimle alakalı olabileceğini düşünüyor. Bildirime göre, tüm yabancı kripto borsalarının yeni kara para aklamayla mücadele yasalarına uygun olarak kaydolmak için 24 Eylül’e kadar zaman tanınmıştı.

Borsadan yapılan açıklamada, “Amacımız Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar etrafında sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmaktır. Binance, piyasa oyuncularının düzenleyicilerle daha fazla iş birliği yapması için fırsatlar oluşturduğundan sektörümüzün düzenleyici çerçevesine yönelik gelişmeleri memnuniyetle karşılamaktadır. Her kullanıcıya fayda sağlamaya çalışan politika oluşturmada yapıcı bir şekilde çalışmaya kararlıyız.” ifadelerine yer verildi.