• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Avustralya Kendi Kripto Parasını Basabilir

patlama yapmasi ihtimal coinleri

Kripto para piyasaları 2021 yılında çok ciddi değer artışlarıyla karşılaştı ve bu değer artışları birçok faktörün bir araya gelmesi ile gerçekleşti. Mart 2020’de dünyada hissedilen Covid-19 salgını ile artan enflasyon endişeleri yatırımcıları dijital varlıklara yönlendirdi ve ardından kripto para sektörüne dev kurumsal şirketler ve bankacılık kuruluşları girmeye başladı. Sektöre yeni yatırımcı girdikçe kripto paralar ana akımda daha çok yer edinmeye başladı ve sonunda 2021 yılının en popüler konularından biri kripto para birimleri oldu. Bu durum, ülkelerin kripto paralara yaklaşımını da şekillendirmeye başladı ve dünyanın birçok noktasında kripto para sektörüne yönelik ülkeler bazında adımlar atılmaya başladı. Bu adımlardan biri de Avustralya’dan geldi. The Herald Sun haberine göre Avustralya, kendi kripto para birimini çıkarmaya hazırlanıyor.

Ülkenin Ödeme Sistemlerinde Değişiklik Gelebilir

grt coin nedir

The Herald Sun haberine göre Avustralya, ülkenin ödeme sistemlerini iyileştirmek ve geliştirmek için kendi kripto para birimini çıkarabilir. Habere göre ülkedeki bu kripto para fikri, Mali İşler Sorumlusu Josh Fydenberg’in açıkladığı geniş kapsamlı reform planının içinde yer alıyor. Fydenberg’e göre Avustralya’da finansal amaç, ülkenin ödeme sistemlerinin egemenliğini korumaya çalışmak olacak. Konuya ilişkin olarak Fydenberg “Değişimi hızı ve değişime öncülük edenleri göz önünde bulundurduğumuzda, şu anki şartlar içerisinde reform yapmazsak ödeme sistemimizin geleceğini Silikon Vadisi belirleyecek” sözlerini dile getirdi.

Avustralya’nın Düzenleyici Çerçevesi Emsal Olabilir

Habere göre ayrıca John Fydenberg bu açıklamanın yanı sıra bir de ülkenin kripto para ticareti ve salama işlemleri için yeni bir düzenleyici çerçeve hazırlamayı planlandığını belirtti. Henüz dünyanın herhangi bir noktasında emsal olarak kabul görmüş yasal bir düzenleyici çerçeve bulunmuyor ve Avustralya’nın ödeme sistemlerini değiştirmesi durumunda atacağı düzenleyici adımların emsal olabileceği ifade ediliyor.

Avustralya’da CBDC Çalışmaları

altcoinler artiyor mu

Kripto paralar konusunda değişim hazırlıkları içinde olduğu iddia edilen Avustralya’da ayrıca merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları ve araştırmaları da sürüyor. Zira Avustralya Merkez Bankası, bir CBDC üzerine bir araştırma çalışması başlatıldığını açıkladı. Ancak henüz ülkede CBDC konusunda atılmış net bir adım görülmüyor. Öte yandan Avustralya’da yapılan bir ankette Y kuşağının neredeyse yarısının, Bitcoin’in (BTC) CBDC’leri geride bırakacağını düşünüyor.