• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Apple Kurucu Ortağı Kriptoların Geleceğini Değerlendirdi

Apple Kurucu Ortağı Kriptoların Geleceğini Değerlendirdi

Kripto para piyasalarına adım atan dev marka ve şirketler, her dönemde piyasalarda büyük bir heyecan yaratıyor. Bir süredir kripto para piyasalarında, atacağı adımlar takip edilen Apple, daha önce Youtube ile kripto para dolandırıcıları sebebiyle karşı karşıya gelmişti. Yahoo Finance ile bir röportaj gerçekleştiren Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulundu. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Wozniak, kripto paralar konusunda gelecekle ilgili pek de iyimser olmadığını gösterdi. Steve Wozniak, hükümetlerin artan kripto para ilgisinden ileride daha fazla rahatsız olacağını düşündüğünü dile getirdi. Wozniak’a göre kripto paraların daha genel kabule ulaşması, bu alanda daha fazla yasaklamayı getirecek.

“Hükümetler Kontrolü Kaybettiğini Düşünürse Onu Yasaklayabilir”

patlama yapmasi ihtimal coinleri

Yahoo Finance röportajında konuşan Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, gelecekte artan kripto para kabulü ile birlikte hükümetlerin bu alana yasakla getireceğini dile getirdi. Hükümetlerin kripto paraları kontrol edemediği noktada onları kısıtlamaya başlayacağını ifade eden Wozniak konuya ilişkin olarak “Sorun şu ki hükümetler kriptoların asla kontrollerinden çıkmasına izin vermeyecek. Her şeyin kripto ile yapıldığı bir noktaya gelirsek ve gözlem ve vergilendirme için hükümetler kontrolü kaybettiğini düşünürse onları yasaklayabilir.” sözlerini dile getirdi.

Wozniak, Ray Dalio’yu Tekrarladı

Steve Wozniak, kripto paralar ve ilerleyen dönemlerde hükümetlerden gelebilecek olan olası yasaklar fikrini dile getirerek, Bridgewater Associates kurucusu Ray Dalio’yu da tekrarlamış oldu. Dalio da Wozniak’a benzer şekilde, Bitcoin’in çok büyük olması durumunda onun yasa dışı ilan edilmesinin “çok muhtemel” olduğunu iddia etmişti. Wozniak bu fikirlerinin ardından bir de hükümetin vergilerini enflasyondan elde ettiğini belirterek bunu “yapay bir sistem” olarak tanımladı.

“Bitcoin Matematiksel Olarak Saf”

bitcoin yukseliyor mu

Gelecekte bu alanda yasaklamalar görülebileceğini düşünen Wozniak, yine de devletlerin ve şirketlerin Bitcoin’i (BTC) değiştirememesini, ona müdahale edememelerini iyi bir özellik olarak görüyor. “Bitcoin matematiksel olarak saf” tanımını kullanan Wozniak “Jack Dorsey (Twitter CEO’su) gibi insanların konuşmasına ve kriptonun iş anlaşmalarımızın kalbi olması gerektiğine bayılıyorum. Ayrıca gizlilik odaklı işlemlerin doğru olduğundan da emin değilim” sözlerine yer verdi.

Ancak internet var olduğu sürece kripto paralar hiçbir zaman “tamamen” yasaklanamaz ya da engellenemez. Her ne kadar borsalar kapatılsa, bankalar bu borsaları kara listeye alsa da yatırımcılar kendi aralarında bu varlıkları takas etmeye devam edebilir.