• BITCOIN/TL
  1914402,289
  % 1,70
 • ETHEREUM/TL
  103298
  % 1,46
 • RIPPLE/TL
  16.83
  % 12,79
 • BITCOIN CASH/TL
  12406.97,735
  % 8,44
 • LITECOIN/TL
  2304.9
  % 2,64
 • COSMOS HUB/TL
  204.27
  % 4,26
 • CARDANO/TL
  13.75
  % 4,74
 • TETHER/TL
  33.08
  % 0,33

Analistlerin Yeni Tartışması: Dolar mı Yoksa Tether mi?

Analistlerin Yeni Tartışması: Dolar mı Yoksa Tether mi?

Uzmanlar döviz piyasasının kapalı konumda olduğu bir sırada fiyatları etkileyebilecek bir olayın meydana gelebileceğini belirtiyorlar. Ancak bu olayın fiyatlara yansımasının ise piyasa açılışında görüldüğünü açıklıyorlar. Uzmanlar Tether’in ise bu süreçte farklı bir davranış sergilediğini düşünüyorlar.

Uzman analistler dolar kur fiyatını etkileyebilecek bir olayın önce dolar üzerinde görüldüğünü, ardından Tether için farklı senaryoların başladığını açıklıyorlar. Yani 1 dolara sabitlenmiş olan Tether’in kurları etkileyen olaylara gecikmali tepki verdiğini ifade ediyorlar. Uzmanlara göre bu durum yatırımcılar için oldukça avantajlı. Belirli koşulları önceden dolar üzerinde görmek ve Tether ile belirli pozisyonları almak mümkün hale geliyor.

Tether Faiz Kazandırıyor!

tether nasil alinir

Uzman analistler Tether ile bir yıl içinde %5 oranında faiz kazancı elde etmenin de ekstra bir avantaj olduğunu belirttiler. Bu açıklamaları yapan uzmanlar 2021 senesine bakıldığında Tether ile yatırımın, Eurobond ile yatırım tercihlerini geçtiğini açıkladılar. Çünkü Tether’in oluşturduğu fırsatların fark edilmeye başlandığını ifade ettiler.

Tether Tercihleri Arttı!

Uzmanlar, Türkiye’de dolar yatırımının senelerdir bir vazgeçilmez olduğuna da değindiler. Özellikle enflasyonun yaşandığı ve krizlerin gündeme geldiği anlarda dolar yatırımlarının tercih edildiğini söylüyorlar. Uzmanlar, Pandemi ile birlikte ekonomik açıdan genel bir belirsizliğin dünyada oluştuğunu da vurguluyorlar. Bu gelişmeler kapsamında ise kripto paraya olan ilginin yükseldiğini açıkladılar. Özellikle tam dolar değerinde daha düşük masraflı transfer için Tether’in tercih edilirlik oranın yükseldiğini belirttiler.

Uzmanlara göre, 2020 yıl başında 193.6 milyar dolarlık olan yurtiçi yerleşik döviz hesaplarının büyüklüğü, 28 Mayıs 2021’de 228 milyar dolara ulaştı. Tam 1.5 sene içinde 35 milyarlık döviz alımı kayda geçti. Bu alımların bir kısmının ise Tether ile işlem yapmakta kullanıldığını açıklıyorlar. Özellikle kurumsal şirketlerin ödeme işlemlerin seçtikleri bu kripto paranın daha popüler hale gelebileceğini düşünüyorlar.

Tether Tercihleri Eurobond’u Geçti!

tether nasil alinir

Uzman analistler artık dolar ve Euro dışındaki Eurobond yatırım oranlarının ise azaldığını belirttiler. Tether ile işlemler ele alındığında daha yüksek talebin ortaya çıktığını açıkladılar. Kripto paralara olan ilginin yükselmesiyle, Tether USDT’nin 1 dolara eş değer işlem gücünün daha fazla rağbet aldığını açıklıyorlar.

Analistler Tether/TL ve Dolar/TL grafiklerini karşılaştırdıklarında benzer modelleri ve hareketleri gördüklerini açıklıyorlar. Ancak Tether/TL tarafına etkilerin bir nebze geç geldiğini ifade ediyorlar. Bunun ise gözden kaçırılmaması gereken bir nokta olduğunu belirttiler. Yatırımcılara pozisyon almada iyi bir aralık sunuyor.