• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Analistler DOGE İçin Umutlu, Olası Fiyat Hedefleri

Analistler DOGE İçin Umutlu, Olası Fiyat Hedefleri

2021 yılında elde ettiği beklenmedik ve öngörülemez artışlarıyla kripto para piyasalarının en popüler varlıklarından biri haline gelen Dogecoin (DOGE), Mayıs ayından sonra ciddi düşüşler yaşadı. Bu düşüşlerin arkasında birçok etken bulunuyor ancak yine de DOGE toplulukları kripto paradan bir yükseliş daha bekliyor. DOGE verilerini inceleyen birçok analist, DOGE için yükselişlerin uzak ihtimal olmadığını ifade ediyor.

DOGE Nasıl Ortaya Çıktı?

bitcoin fiyatlari

Dogecoin, 2013 yılında Bitcoin (BTC) parodisi olarak ortaya çıktı. DOGE’un simgesi olan Shiba Inu cinsi köpeğin fotoğraflarının sosyal medyada birçok şakaya konu olarak paylaşılmasından sonra Reddit’te gündeme gelen bu köpek, daha sonra Dogecoin’in ortaya çıkmasını sağladı. DOGE, ortaya çıktığında hiçbir amacı yoktu ve tamamen şaka amacıyla piyasaya sürüldü. Bu nedenle o dönemlerde de kripto paralarla ilgilenenler, DOGE’a herhangi bir ilgi duymadı. Şaka amaçlı ortaya çıkan ilk kripto para olan DOGE, bu nedenle de sosyal medyadaki şaka akımlarının isimlendirildiği “mem” ya da “meme” trendinin ilk örneğini oluşturdu. Dogecoin, 2013 yılından sonra yaklaşık 8 yıl boyunca derin bir uykuya daldı.

DOGE’un İnanılmaz Fiyat Hareketlilikleri

Aralık 2020’de kripto para piyasaları Bitcoin’in atağıyla ciddi bir yükseliş rallisine başladı. Ardından Ocak ayı sonlarında, Reddit grubunda bir araya gelen ve piyasa risklerini göz ardı eden WallStreetBets oluşumu, gündemine DOGE’u aldı. Bu akıma Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da aktif bir şekilde katılınca, Dogecoin hiç beklenmedik oranlarda artışlar yakaladı. Kısa süreler içinde değerini binlerce kat artıran DOGE, haliyle kripto para piyasalarının yakından izlediği bir kripto para haline geldi. 8 Mayıs tarihinde DOGE, 0,73 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı ve 90 milyar doları aşan piyasa değeri ile o dönem en büyük 4. kripto para birimi oldu. Sonradan düşüş yaşayan DOGE şimdilerde piyasa değeriyle en büyük 7. kripto para birimi konumunda.

“The Doge Konferansı” Duyurusu DOGE Fiyatına Etki Edebilir

Düşüşler sonrası yatırımcılarını üzen DOGE için analistler yeni bir yükseliş akımının başlayabileceğini ifade ediyor. Analistler, bu yükselişler için DOGE destekçilerinin oluşturduğu “The Doge Konferansı” duyurusunun da yakın tarihlerde bir ralliyi tetikleyebileceğini ifade ediyor. Öte yandan kripto para ve blockchain analiz platformu Chainalysis de yakın tarihli bir raporunda konuya ilişkin bilgiler paylaştı. Bu bilgilerin, analisitlerin öngörüleriyle örtüştüğü görülüyor.

DOGE Fiyatı İçin Analistler Ne Diyor?

kripto para nereden alinir

Piyasanın en ünlü analistlerinden biri olan Pentoshi’ye göre DOGE, 0,45 dolarlık psikolojik direnç bölgesine doğru yükselişe geçmeye artık hazır. Ayrıca analistler, bu olası yükseliş senaryosu için DOGE’un şimdilerde tutunduğu 0,30 dolar seviyesini de koruması gerektiğini ifade ediyor. Analistler, bu bölgenin ardından olası yükselişlerde DOGE’un önce 0,36 dolarlık direnci test edeceğini, ardından 0,38 dolarlık seviyenin geldiğini belirtiyor. Analistlere göre bu aşamadan sonra DOGE, 0,45 dolar seviyesine hızlı bir yükseliş gerçekleştirebilir.