• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Analistler BTC, ETH, XRP ve BNB’den Ne Bekliyor?

Analistler BTC, ETH, XRP ve BNB’den Ne Bekliyor?

Kripto para piyasalarında Aralık 2020’de başlayan ralli, yaklaşık 4,5 ay boyunca neredeyse kesintisiz şekilde devam etti. 16 Aralık’ta 20 bin doları aşan Bitcoin’in (BTC) hızlı ve sert yükselişleriyle tetiklenen ralliye daha sonra neredeyse tüm kripto para birimleri de dahil oldu ve piyasadaki büyüme ve yaygınlaşma öngörülemez seviyelere geldi. Mayıs ayı ortalarına gelindiğinde, Bitcoin yükselişlerine biraz ara vermiş ve durgun seyirde ilerliyordu. Ancak öte yandan birçok kripto para birimi, çok verimli geçen Nisan ayından sonra Mayıs ayını da verimli geçirmeye başlamıştı. Ancak 19 Mayıs tarihinde gelen büyük çöküş ile birlikte piyasalar adeta tepetaklak döndü ve Bitcoin ile birlikte neredeyse tüm kripto para birimleri %50 civarında ya da daha da üstünde değerler kaybetti.

Piyasalar BTC ile Birlikte Hareketlendi

bitcoin fiyatlari

Yaşanan değer kayıplarından sonra Temmuz sonlarında piyasalarda yükselişler başladı ve devam eden yükselişlerle birlikte, birçok analistin başından beri söylediği 2021 artışları için de umutlar tekrar artmış oldu. BTC’nin 50 bin dolar seviyesine yeniden çok yaklaşmasıyla birlikte altcoin piyasasının da ciddi şekilde hareketlendiği görülüyor. Bu hareketliliklerde piyasanın yoğun şekilde talep gösterdiği Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi kripto paraların nasıl hareket edeceği de merak ediliyor. Analistler BTC, ETH ve XRP analizleriyle yatırımcıların karşısına çıkıyor.

Bitcoin (BTC)

BTC, 14 Nisan tarihinde 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Ardından gerileyen BTC son dönemlerde tekrar yükselişe geçince ve PlanB’nin Stock to flow (Stok akış – S2F) modeline uygun hareket etmeye başlayınca, BTC için bu rekor seviyesinin geçileceği tahminleri de sıkça gündeme gelmeye başladı. Analistler, gelen yükselişlerle birlikte BTC’nin ilerleyen dönemlerde kendisine yeni bir ATH belirleyeceğini öne sürüyor. S2F modeli de BTC’nin önce 72 bin dolara, sonra 100 bin dolara ve oradan da 288 bin dolara yükseleceğini öngörüyor. Ancak analistler, piyasanın volatil dinamiklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini de ifade ediyor.

Ethereum (ETH)

BTC’de artışlar gözle görülür bir hale gelmeye başladıkça altcoin piyasasının da çok benzer şekilde yükselişlere geçtiği görülüyor. Bu kapsamda insanların ilk olarak göz attığı altcoinlerden biri olan ETH, kendisi ve altcoin piyasası adına çok önemli bir seviye olarak ele alınan 3 bin 200 dolar seviyesinin üzerinde seyretmeye başladı. Analistler, 2021 sonu için ETH’nin 5 bin dolar seviyesine ulaşabileceğini ifade ediyor.

Ripple (XRP) ve Binance Coin (BNB)

xrp nedir

Altcoin piyasasında yükselişe geçerek yatırımcılarını sevindiren altcoinlerden biri olan Ripple (XRP) için de beklentiler yeşil bölgede. Yazım sırasında 1,25 dolar seviyesinde işlem gören XRP için analistler 2021 sonu fiyat hedefinin 5 dolar olduğunu ifade ediyor. Öte yandan benzer şekilde yükselişleri ile dikkat çeken Binance Coin (BNB) için de beklentiler yine yukarı yönlü. Yazım sırasında 454 dolar seviyesinde işlem gören BNB için analistler 2021 sonu fiyat hedefinin 1.000 dolar olabileceğini belirtiyor.