• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ADA Yükselişte, 2021 İçin Beklentiler Nasıl?

ADA Yükselişte, 2021 İçin Beklentiler Nasıl?

Kripto para piyasalarında 21 Temmuz tarihinden bu yana yükseliş hareketlilikleri görülüyor. Bu tarihte lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), e-ticaret devi Amazon’un BTC ödemelerini kabul edeceği söylentilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yükselişe geçti. Ardından bu yükselişleri, Tesla’nın da BTC ödemelerini yeniden kabul edebileceğini açıklaması da destekledi. Amazon, ortaya çıkan söylentileri yalanladı ancak BTC buna rağmen ciddi bir düşüş yaşamadı. 21 Temmuz’dan itibaren yükselişlere başlayan BTC’yi bu süreçte Ethereum (ETH) da benzer şekilde takip etti. Piyasanın en büyük 2 kripto parasının yükselişleri, altcoinleri de hareketlendirdi ve piyasada genel anlamda bir boğa rüzgarı görülmeye başladı. Gelen yükselişlere, daha sonrasında Cardano (ADA) da eklendi.

Alfonzo Güncelleme Duyurusu ve ADA Performansı

lite coin nedir

20 Temmuz tarihinde dip fiyat seviyelerini gördükten sonra piyasa trendine ayak uydurarak yükselişe geçen Cardano, sonrasında yükselişlerini hızlandırdı ve bu hızlanma ile birlikte yeni rekor seviyelerine ulaştı. Piyasa trendlerine katılarak yükselişe başlayan Cardano’nun söz konusu yükselişlerini, daha sonra Cardano’nun kurucusu ve Input Output Hong Kong’un (IOHK) CEO’su Charles Hosnkinson’un açıklamaları destekledi. Hoskinson, geçtiğimiz haftalarda uzun zamandır beklenen Alonzo güncellemesi ile ilgili tarih bilgisi verdi. Lansman tarihini açıklayacağını söyleyen Hoskinson’un duyurusundan sonra ivmelenen ADA, Hoskinson’un güncelleme tarihini açıklamasıyla birlikte daha ciddi yükselişler elde etti. Hoskinson, Alonzo Purple güncellemesinin 12 Eylül tarihinde gerçekleşeceğini duyurdu.

Platforma Gelecek Olan Güncelleme Ne Getirecek

Cardano ağında yapılacak olan güncellemeler, ağa akıllı sözleşme özelliğini getirecek. Platforma gelecek olan bu güncelleme ile birlikte ADA fiyatında daha fazla artış olması bekleniyor. IOHK ekibi, son düzenlenen Cardano 360 konferansında toplulukla daha fazla güncelleme paylaşmıştı. Burada gelen açıklamalarda ADA geliştiricileri, kullanıcıların Cardano test ağına Ethereum (ETH) varlıklarını aktarmalarını sağlayacak bir ERC-20 dönüştürücü başlatacaklarını duyurdular. IOHK Proje Yöneticisi Francisco Landino, yeni aracın önümüzdeki hafta test ağında kullanıma sunulacağını dile getirdi. ADA yetkililerinin söz ettiği dönüştürücünün lansmanı Mayıs ayında yapılmıştı.

Francisco Landino’nun Açıklamaları

Francisco Landino, ETH ağını Cardano ağına köprü oluşturarak bağlayan ve ETH tabanlı varlıkların geçişini kolaylaştıracak bir platform olarak tanımlanan yeni projeyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Landino açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ethereum tabanlı token kullanıcıları, geçiş aracı başlatıldığında Cardano’nun işlem kapasitesinden ve daha düşük ücretlerden yararlanabilecekler. ERC-20 dönüştürücü, kullanıcıların blok zincirinde gelişmiş güvenlik, düşük maliyet ve birlikte çalışabilirlik deneyimi yaşamasını da sağlayacaktır.”

Proje Duyurusunun ADA Fiyatına Etkileri

btc

Söz konusu köprü projesinin duyurusu yapıldıktan sonra ADA coin fiyatında ciddi bir değer artışı yaşandı. Son 1 aylık süreçte ADA fiyatı yaklaşık %123 oranında değer artışı yaşarken, yılbaşından bu yana ADA fiyatındaki değer artışı %1.500’ün üzerine kaydedildi. Yazım sırasında 2,83 dolar seviyesinde işlem gören ADA, aynı zamanda son 24 saat içinde de %10’dan fazla değer artışı ile karşılaştı. Birçok analist Eylül ayında ADA fiyatının 3 dolar üzerine çıkmasını bekliyor.