• BITCOIN/TL
  2125160,526
  % 0,79
 • ETHEREUM/TL
  115225
  % -0,08
 • RIPPLE/TL
  16.07
  % -0,20
 • BITCOIN CASH/TL
  12819.85,523
  % 1,64
 • LITECOIN/TL
  2446.21
  % 1,57
 • COSMOS HUB/TL
  226.66
  % 1,29
 • CARDANO/TL
  12.68
  % 1,06
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,78

ADA Kurucusundan DOGE İçin Sert Eleştiri

ADA Kurucusundan DOGE İçin Sert Eleştiri

Kripto para piyasalarının son dönemlerde oldukça sık şekilde gündeme gelen Dogecoin (DOGE), 2021 yılının gözdesi oldu. Şubat ayı başlarında Reddit’te bir araya gelen ve ekonomi piyasalarındaki dengeleri göz ardı ederek yoğun şekilde bir varlığa yatırım yapan WallStreetBets isimli topluluk oluşumunun verdiği destek ile Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter paylaşımları ile adeta ayaklandırdığı Dogecoin, söz konusu dönemde bir günde %1.000 oranında değer artışı yaşayarak herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Şubat ayı başlarında elde ettiği yükselişler ile piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para arasına sonuncu sıradan girmeyi başaran DOGE, Nisan ayında tekrar kendisini hatırlattı ve bu kez listede 8. sıraya kadar yükselmeyi başardı. Gelen değer artışları sonrasında Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, Dogecoin fiyatı hakkında yorumunu paylaştı.

Dogecoin’in Fiyat Performansı

dogecoin nedir

Dogecoin piyasaya 2013 yılında sürüldüğünde, DOGE’un geliştiricileri de dahil olmak üzere kimse ondan böylesine büyük bir yükseliş beklemiyordu. Tamamen şaka amacıyla piyasalara sürülen DOGE, hedefi olmayan bir kripto para birimiydi. Ancak 2021 yılında DOGE için işin rengi değişti. Kimsenin yükseliş beklemediği DOGE, birdenbire tekrar yükselişe geçerek en büyük 10 kripto para birimi arasına bu kez daha güçlü girmeyi başardı. Elde ettiği değer artışları ile en büyük 8. kripto para birimi olmayı başaran DOGE 36,5 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Yazım sırasında 0,2900 dolar seviyesinde işlem gören DOGE, son 24 saatte %22,5 oranında yükseliş elde etti.

DOGE Değeri Neden Artıyor

DOGE’un sadece şaka amacıyla piyasaya sürülmüş olması, hiçbir hedefinin olmaması gibi etkenler ile hiçbir değerinin olmaması gerektiği belirtiliyor. Bu sebeple analistler, DOGE fiyatındaki bu hızlı artışın sadece FOMO (Fearing Of Missing Out – Kaçırma Korkusu) etkisiyle ve tamamen spekülasyon kaynaklı olduğunu dile getiriyor. Analistler, bu nedenle hızla yükselen bu altcoin için yatırımcıları sık sık sert düşüşler konusunda uyarıyor. Zira bu şartlar altında bu denli sert yükselişler elde eden bir kripto para biriminin, beklenmedik bir anda çok sert düşüş yaşayabileceği biliniyor.

Charles Hoskinson’un Açıklamaları

ada coin nedir

Son 24 saatte %22,5 oranında, son 1 haftada %350’den fazla değer artışı yaşayan DOGE, 16 Nisan tarihinde tüm zamanların rekorunu 0,45 dolara kadar çıkardıktan sonra 0,29 dolar seviyesine döndü. DOGE’un, bu yükselişlerinin çok tehlikeli olduğunu dile getiren birçok analist, onun aslında balon olduğunu da dile getiriyor. Bu analistler gibi düşünenlerden biri olan Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, DOGE’un hızla artan piyasa değerini eleştirdi.

Hoskinson, DOGE’un bu yükselişleri büyük ölçüde Elon Musk’ın Twitter paylaşımları ile elde ettiğini dile getirdi. Ayrıca Hoskinson, WallStreetBets topluluğunu ima ederek “akıllı balinaların piyasa manipülasyonu” tanımında da bulundu. Hoskinson açıklamasında DOGE için “Para kazandıysan harika ama defol git! Bu bir balon, gerçek değil, burada sürdürülebilir bir şey yok” dedi.