• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ADA Kurucusu Hoskinson: Cardano ETH’den Daha Üstün!

ethereum

Cardano genel olarak “Ethereum Killer“ olarak nitelendirilirken, Hoskinson Yahoo Finance’a Ethereum’un aslında 2.0 değişimi ardından kendini öldürdüğünü açıklıyor. Ethereum’un mevcut Proof of Work blok zincirini yeni pos olan Ethereum 2.0 ile değiştirmesinin, Ethereum’u öldürdüğü savunuldu.

Hoskinson, Cardano’nun Pos Pazar lideri olduğunu ve mücadelede ETH’ye liderlik ettiğini belirtti. Yaptığı açıklamada“ Biz mücadeleye liderlik ediyoruz. Pazara ilk biz girdik…Motor bir BMW’yi BMW yapmaz. Bu sadece onun bir parçasıdır. Ancak bütün ekosisteme, bütün bir koleksiyon ile başarı yakalanır.“ dedi.

Hoskinson BTC ve ETH’yi Eleştirdi!

bitcoin

Cardano yaratıcısı, ETH 2.0’ın yönetim açısından boyun eğdiğini ve duruma bağlı kurucular emekli olduktan sonra veya itibarlarını yitirdikten sonra ekosistem gelişmesinin daha da zorlaşacağını açıkladı. Hoskinson, ahşapla çalışan bir buhar makinesine benzettiği BTC’den daha da yavaş çalışan sistemin Ethereum olduğunu ifade etti.

Açıklama yaparken,“Sistemi çaresizce geliştirmek isteyen BTC çekirdek geliştiricilerine sahipsiniz. Çekirdek geliştiriciler, akıllı sözleşmeleri ve yan zincirleri iyileştirmek isteseler de hiç bir şey yapamıyorlar.“ dedi.

Hoskinson Anahtar İsimlerden Biri!

Hoskinson diğer yandan söz ettiği geliştirilmelerin ve zincir içi yönetimin projesinin de bir parçası. Hoskinson, Ayrıca Ethereum’un yan zincirler için özel hükümleri oluşturan Cardano, Polkadot, Cosmos gibi protokollerden daha az birlikte çalışılabilir olduğunu belirtiyor. Son olarak ETH2.0 ve Cardano’nun çok farklı teknolojiler ve felsefeler üzerinden gittiklerini, farklı yatırımcı tabanlarına sahip olduklarını ifade ediyor.

ETH Eleştiriler Ardından Ne Durumda?

Hoskinson tarafından eleştirilen ETH, 27 Mayıs 2021’de ise 2.815 dolar seviyesinden işlem gördü. ETH %1.22’lik değer kaybını tabloya alırken, onun hakkında analistlerin fiyat tahminleri geldi. Analistlerin bir kısmı Hoskinson ile aynı görüşe sahip olarak, ağdaki problemlerin hala var olduğunu belirttiler. Bu kapsamda hem fiyat gerilemesine hem de halledilemeyen sorunlara bağlı değer kayıplarının kısa vadede devam edebileceğini açıklıyorlar.

Analistler: ETH İşlem Ücreti Gelişim İçin Düşmeli!

ethereum

Bir kısım analist ise Ethereum’un yatırımcı kitlesinin her şeye rağmen genişlemeye devam ettiğini belirtiyorlar. Bu, alım taleplerini destekleyen önemli bir faktör olarak görülüyor. Ancak kısa süre önce 4 bin dolar üzeri rekor fiyatları yapan ETH’nin şuanda kritik seviye olan 3 bin doların altında seyretmesi, artış beklentilerini orta vade sonrasına taşıyor. Analistler Ethereum’un gelecekte güç kazanabilmesi için ağı geliştirecek ve işlem ücretlerini düşürecek bir yeniliğin şart olduğunu düşünüyorlar. Özellikle hızın yükselmesi ve ölçeklendirilebilirlik düzeyinin artması önemli görülüyor.