• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ABD’li Yetkiliden Altcoinler Hakkında Piyasaları Karıştıran Açıklama

altcoinler artiyor mu

Son dönemde kripto para piyasalarında öne çıkan Dogecoin ve Shiba Inu gibi meme coinler hakkında ABD’li Senatör Cynthia Lummis tarafından çok sert eleştiriler geldi. Yatırımcılarının keyfini kaçıran söz konusu açıklama kapsamında, sadece Bitcoin’in (BTC) emtia değerinde olduğu diğer meme koinler ve kripto unsurlarının menkul kıymet olarak sayılacağını ifade etti.

SHIB ve FLOKİ Inu ile Dogecoin gibi meme koinlerin kalıcı enstrümanlar olmadığını ifade eden Senatör Cynthia Lummis, sadece BTC’nin merkezi olmayan bir emtia konumunda olduğuna dikkat çekti. DOGE, FLOKİ ve SHIB coinleri hakkında yatırımcıların son derece dikkatli olması gerektiğini ifade eden Cumhuriyetçi Senatör, özellikle 2021 yılında ilginin bu tip piyasalarda bir hayli arttığının altını çizdi.

Cumhuriyetçilerden Kriptoya Yeni Düzenleme Çağrısı Geldi

piyasadaki son durumlar

Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis tarafından kripto piyasaları hakkında çok kritik yorumlar yapıldı. İlk olarak meme coinlere dikkat çeken Lummis, Bitcoin’e olumlu bir yaklaşım sergiliyor. Ancak ilgili düzenleyici kurumların Bitcoin üzerinde oldukça detaylı bir düzenleme yapmaları gerektiği çağrısında bulunması dikkat çekti.

Hükümeti de eleştirmekten geri durmayan Cynthia Lummis, geçtiğimiz aylarda da Bitcoin hakkında benzer olumlu yorumlarda bulunmuş ancak ABD’nin mevcut hükümetinin yükselen enflasyon karşısında söz konusu politikaları benimsemediğine işaret etmişti. Ayrıca hükümeti sorumsuzluk ile suçlamıştı.

Bitcoin’i Dolara Alternatif Olarak Değerlendirdi

analist tavsiyesi coinler

Lummis tarafından Bitcoin hakkında yapılan çarpıcı yorumlardan bir diğer ise, fiyatı olmayan para birimlerinin, doların olası bir çöküşü halinde gelişebileceği ve ekonomiye destek olabileceğini ifade etti. ABD’li yetkililer tarafından yapılan bu ve benzeri yorumların hemen ardından kripto piyasalarda ise hareketlilikler anında göze çarpıyor.

Senatör Cynthia Lummis ayrıca Bitcoin için ‘’dijital altın’’ ifadelerini kullanarak önde gelen kripto para birimi olarak Bitcoin’i emtia olarak değerlendiriyor. Öte yandan 2013 yılının Haziran ayında henüz 300 dolar seviyelerinde olan Bitcoin’i satın aldığını itiraf eden Lummis, uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendirdiğini ifade etti. Özellikle tokenleri belirli risklerden korunma için yatırımların yapılması gerektiğini ifade eden Cynthia Lummis, Bitcoin dışındaki unsurlara olumlu bakmıyor.