• BITCOIN/TL
  2185192,119
  % 0,93
 • ETHEREUM/TL
  113730
  % 1,12
 • RIPPLE/TL
  15.54
  % -0,60
 • BITCOIN CASH/TL
  13979.55,699
  % -2,51
 • LITECOIN/TL
  2584.32
  % 1,34
 • COSMOS HUB/TL
  237.71
  % -2,38
 • CARDANO/TL
  13.61
  % -1,07
 • TETHER/TL
  32.68
  % 1,22

ABD’li Senatör Kriptoları Yine Çok Sert Eleştirdi

ABD’li Senatör Kriptoları Yine Çok Sert Eleştirdi

Kripto para piyasaları Aralık 2020’den sonra çok ciddi büyümeler elde etti. 2009 yılında Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesiyle birlikte oluşan kripto para sektörü, yıllar içinde birçok ralliye sahne olmuştu. Ancak Aralık 2020’de net şekilde görülmeye başlanan ve ardından 2021 yılının ilk 4,5 ayında devam eden ralli, sektörün inanılmaz ölçülerde büyümesine olanak tanıdı. Bu süreçte Bitcoin, fiyatını 65 dolar seviyesine kadar çıkardı ve BTC ile birlikte neredeyse tüm kripto paralar da ciddi oranlarda değer artışları yaşadı. Bu büyüme karşısında, birçok ülkede de kripto paralara karşı nasıl bir tavır alınacağı konusunda çalışmalar başladı. Bu alanda, daha mesafeli bir yaklaşımı tercih eden ABD’de, kripto paralar bir kez daha masaya yatırıldı.

Warren Bir Kez Daha Kriptoları Karşısına Aldı

bitcoin fiyatlari

Kripto paralar konusunda, birçok ülkeye göre daha uzak durmayı tercih eden ABD’de, kripto para karşıtı birçok politikacı bulunuyor. Bunların başında gelen ABD’li Senatör Elizabeth Warren da artık kripto para toplulukları tarafından “kripto para düşmanı” olarak görülüyor. Daha önce de birçok kez sert açıklamalarda bulunan ve kripto para destekçilerini karşısına alan Elizabeth Warren, bu kez de Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Senatosu Komitesi toplantısında konuştu. Warren, beklendiği gibi bir kez daha kripto paraları hedef aldı.

Senatöre Göre Kriptolar, Finans Sistemine Fayda Sağlamıyor

Senatör Warren, toplantıda yaptığı açıklamalarında kripto para sektörünün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından düzenlemelerle korunma altına hala alınmadığını ve bu nedenle de sektörün, büyük riskler barındırdığını dile getirdi. Özellikle küçük ölçekli yatırımcıların sektörde ezildiğini ve zorlandığını ifade eden Warren, kripto paraların ABD finans sistemine de bir fayda ya da çözüm sağlamadığını savundu.

Senatör Warren: “400 Milyar Dolar Nerede?”

Hatırlanacağı gibi 7 Eylül tarihinde BTC, 52 bin dolardan 42 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Dakikalar içinde gerçekleşen bu düşüşlerle birlikte, genel anlamda kripto para piyasası da sert geri çekilmeler yaşadı. Warren, toplantıda bu düşüşlere değindi ve sektörden hızlı bir şekilde silinen yüz milyarlarca doları sordu. Warren, söz konusu geri çekilme sırasında ABD’li kripto para yatırımcılarının Coinbase borsasına erişim sağlamakta sorunlar yaşadığını ve bu nedenle de mağdur olduklarını ifade etti. Warren, ayrıca bu düşüşlerle birlikte kaybolan paralara ilişkin “Silinen 400 milyar dolar nerede?” diye sordu.

Warren Kriptoları “Güvenilmez Teknoloji” Olarak Tanımlıyor

Bullish borsasi

Kripto para sektöründe, volatil dönemler yaşandığında işlem ücretlerinin ciddi ölçülerde arttığını ve bu artan ücretler karşısında da küçük yatırımcıların ezildiğini dile getiren Warren, Ethereum (ETH) ağındaki işlem ücretlerinin de 500 dolara kadar yükseldiğini ve bunun da yatırımcıları köşeye sıkıştırdığını ifade etti. Warren, ayrıca kripto paraları “güvenilmez teknoloji” olarak tanımlarken, kripto paraların dolandırıcılık ve çeşitli yasadışı faaliyetlerde kullanıldığı iddiasını da yineledi. Warren, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında, stablecoin rezervlerinin de ABD’deki bankalarda tutulmasını önermişti.