• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ABD’deki Kripto Yasasına Bir Tepki Daha! Twitter CEO’su Açıklama Yaptı

ABD’deki Kripto Yasasına Bir Tepki Daha! Twitter CEO’su Açıklama Yaptı

ABD Senatosu, 1.2 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan kripto para maddelerini tartışmaya devam ediyor. Hareketli bir dönem yaşanırken, Senatör Warner, değişiklik önerisini gelen tepkiler üzerine bir kez daha revize etti. Öte yandan kripto para destekçisi olarak bilinen diğer senatörlerden Wyden-Lummis-Toomey önerisini desteklemeye çağırdı. ABD Senatosu’nda bu gelişmeler yaşanırken, tepki gösteren isimler arasına Twitter CEO’su Jack Dorsey de katıldı.

Sadece ABD ile sınırlı kalmayıp kripto para sektörünün genelini yakından ilgilendiren gelişmeler Senato’da görüşülüyor. ABD’de 1.2 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin maddeler yer alıyor. Bu bütçenin 28 milyon dolarlık kısmı ise kripto para birimlerinden alınacak vergilerden finanse edilecek. Senato’da görüşülen maddelerde oldukça geniş kapsam tutulması kripto para destekçilerinin tepkisiyle karşılaştı.

Kripto Para Sektör Temsilcileri Ayakta

Bullish borsasi

Senatörler Warner ve Portman tarafından, kapsamdan kripto para madencilerinin çıkarıldığı bir değişiklik önerilmişti. Ancak bu değişiklikte hisse kanıtına (proof-of-stake) dayalı olarak çalışan blok zinciri ağlarındaki doğrulayıcılara muafiyet olmaması büyük tepki çekti. İlk olarak Senato’da yer alan kripto para yanlısı senatörler Wyden, Toomey ve Lummis tarafından yakılan isyan ateşi kısa sürede büyüdü.

ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong da tepkisini sert bir açıklamayla dile getirdi: “Şu anda kripto para sektöründe hangi teknolojinin iyi, hangisinin kötü olduğuna karar verilecek. Bu korkunç. Amerikalıların yeni teknolojiye girişlerini engelleyen politikacılara tarih hiç de iyi davranmayacaktır.” Öte yandan popüler kripto para borsası Gemini yöneticilerinden de tepki dolu açıklamalar yapıldı.

Twitter CEO’su Dorsey’den Açıklama

twitter

Twitter ve kripto para odaklı Square şirketinin CEO’su Jack Dorsey, son paylaşımıyla dikkatleri üzerine çekti. Altyapı Yasası’nın bir parçası olarak önerilen kripto vergi tasarısı ilgili devam eden tartışmaya yeniden katılan Dorsey açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yazılım ve donanım geliştiren, ağı benimseyen ve güvenliğini sağlayan veya esneklik ve verimlilik oluşturmak için node çalıştıran Amerikalılara raporlama kurallarını zorlamak, yalnızca bu kritik teknolojinin ABD dışında geliştirilmesini ve işletilmesini sağlayacak imkansız bir sorudur. Doğru duruşmalar ve müzakereler yapabilmemiz için tasarının tamamını yerine getiremezsek, o zaman komisyoncu tanımını gerçekten önemli olan şeyle basitleştirelim: Yani, kripto para birimlerinin fiat para birimleri ile nerede takas edildiği ile.”

Kripto para vergi yasa tasarısı, kripto para sektörünü düzenlemeye yönelik devam eden müzakereler sebebiyle henüz işleme alınamadı. Jack Dorsey, kripto alanındaki vergi tasarısına karşı tavrını dile getiren birçok popüler isim arasına katılarak dikkatleri üzerine çekti. Ünlü kripto para destekçisi bu paylaşımına Senatörleri Cynthia Lummis, Ron Wyden ve Pat Toomey’i etiketledi. Senatörler yazılım geliştiricileri, Bitcoin (BTC) madencileri ve donanım üreticileri için koruma sağlayacak bir tasarı sunmasıyla destek görüyor.