• BITCOIN/TL
  1931529,207
  % 2,44
 • ETHEREUM/TL
  104261
  % 3,03
 • RIPPLE/TL
  17.03
  % 9,59
 • BITCOIN CASH/TL
  12470.91,146
  % 8,51
 • LITECOIN/TL
  2318.81
  % 2,03
 • COSMOS HUB/TL
  205.35
  % 4,43
 • CARDANO/TL
  13.93
  % 5,20
 • TETHER/TL
  33.04
  % 0,06

ABD’de Binance’a Yönelik Soruşturmalar Genişletildi

ABD’de Binance’a Yönelik Soruşturmalar Genişletildi

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yaz döneminde birçok ülkede yasal düzenleyiciler tarafından soruşturma, inceleme ve yaptırımlara maruz kaldı. Regülatörler tarafından birçok ülkede köşeye sıkıştırılan Binance, bu soruşturmalarda söz konusu ülkelerin uyumluluk yasalarına uymadığı ya da eksik uyumluluk gösterdiği gerekçeleriyle köşeye sıkışmıştı. Bu konuda Binance; Birleşik Krallık, İtalya, Kanada, Malezya, Japonya, Tayland, Singapur, Cayman Adaları, Hong Kong gibi birçok bölgede regülatörler ile karşı karşıya geldi. Regülatörlerin mercek altına aldığı Binance, bu operasyonlar sonrası değişime gideceğinin sinyallerini de vermişti. ABD’de de bir süredir çalkantıda olan Binance için ABD’li yetkililerin “insider trading” konusunda bir soruşturma başlattığı iddiaları gündeme geldi.

Binance’a “Insider Trading” Soruşturması İddiaları

cordano piyasa

ABD’de, Binance Holdings Ltd.’ye yönelik bir soruşturmanın genişletildiği ve artık bu soruşturmada muhtemel bir “insider trading” durumu ve piyasa manipülasyonlarına ilişkin incelemelerin başlatıldığı iddiaları gündeme geliyor. Bloomberg ve Reuters tarafından verilen haberlere göre, ABD’de yetkililer söz konusu soruşturmanın bir parçası olarak, Binance şirketi ya da bazı Binance çalışanlarının, müşterilerden faydalanarak kazanç elde edip etmediği konusunu araştırıyor. ABD’de yetkililerin Binance bünyesinde araştırdığı iddia edilen insider trading, şirket içinden bilgiler alarak işlemler yapma durumunu tanımlıyor.

Binance Yetkilisi Açıklamalarda Bulundu

Soruşturmaların genişletildiği ve “insider trading” durumunun mercek altına alındığı iddialarından sonra bir Binance yetkilisi konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Binance yetkilisi açıklamasında şirketin “insider trading” konusunda sıfır tolerans politikası yürüttüğünü ifade etti. Yetkili kişi Binance şirketinin, müşterilere veya genel anlamda kripto para piyasalarına zarar verebilecek herhangi bir suiistimali önlemek için oldukça katı etik ilkelere sahip olduğunu belirtti. Ayrıca yetkili kişi açıklamasında, Binance şirketinin güvenlik ekibinin, görevi kötüye kullanma gibi konularda uzun bir süredir yönergeler hazırladığını da ifade etti.

İlk Soruşturma Haberleri Mart Ayında Ortaya Çıkmıştı

ABD’deki söz konusu soruşturma işlemlerinde Binance şirketi şu ana kadar herhangi bir suçlamaya ya da kanuna aykırı herhangi bir işlemden dolayı yaptırıma maruz kalmadı. Bu nedenle de Binance’a yönelik soruşturmaların, herhangi bir resmi işlem ya da cezai işlemle sonuçlanmayabileceği iddia ediliyor. Binance adına ABD’de başlatılan soruşturma ve inceleme haberleri, ilk olarak Mart 2021 döneminde ortaya çıkmıştı.

Binance.US CEO’su İstifa Etmişti

neo coin nedir

Binance’a yönelik ABD’deki bu soruşturmaların yanı sıra, Binance borsasının ABD kolu olan Binance.US’ın eski CEO’su Brian Brooks da Ağustos başlarında görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Brooks, istifa haberini Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Stratejik yön konusundaki farklılıklara rağmen eski çalışma arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Heyecan verici yeni şeyler geliyor!” sözlerine yer vermişti. Binance.US CEO’sunun istifa etmesi ve Binance şirketinin genel anlamda değişime gideceğini daha önce duyurulması, Binance’ın ABD’de de çeşitli soruşturmalara maruz kalabileceğinin sinyallerini vermişti. Brian Brooks, Binance.US CEO’su olarak göreve Nisan sonlarında başlamıştı.