• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ABD Senatosu Kripto Vergi Hükmünü Reddetti

ABD Senatosu Kripto Vergi Hükmünü Reddetti

ABD’de kripto para sektörü için çok önemli bir gelişme daha geride kaldı. 1 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan kripto paraların vergilendirme maddelerinin revize hali, ABD Senatosu tarafından reddedildi. Bu maddeler, Alabama Senatörü Richard Shelby’nin itirazı ile reddedilirken, bu gelişme kripto para sektörü için bir yenilgi olarak kabul edildi.

Kripto para sektöründeki son duruma göre kanun tasarısındaki ilgili maddeler, ilk haliyle nihai oylamaya gidileceğini gösteriyor. Daha sonra bu maddeler Temsilciler Meclisi’ne gönderilerek burada değerlendirilecek. Kapsamı çok geniş tutulması sebebiyle kripto para sektör oyuncuları tarafından tepki çeken maddelerin revize edilmiş hali kabul görmedi. Kripto para sektörünün önde gelen temsilcileri, maddenin bu haliyle geçmesinin inovasyonu engelleyeceğini iddia etmişti.

Coinbase CEO’sundan Büyük Tepki

bitcoin nedir

ABD’de kripto para sektörünü yakından ilgilendiren bu altyapı kanun tasarısı yeni tartışmaların kaynağı haline geldi. Tepki çeken maddeler, kripto para sektörünün temsilcileri tarafından gündeme taşındı. Bunlardan biri olan, ABD’nin en büyük kripto para borsası kurucusu Brian Armstrong da çok önemli açıklamalar yaptı. Coinbase CEO’su Armstrong, mevcut tasarının ABD’deki kripto para sektörüne derin bir şekilde olumsuz etki edebileceğini hatırlattı.

Kripto sektöründeki inovasyonu ABD dışına kaçırabilecek potansiyel taşıyan bu maddeleri sert bir dille eleştiren yönetici, kripto para topluluğundan da büyük ilgi gördü. Kripto para dünyasının tecrübeli ismi ayrıca, daha önce benzeri görülmemiş kurallar getirilmeye çalışıldığını vurguladı. Tüm bunlarla birlikte ABD’deki kripto para yatırımcıları, sürecin çok kritik olduğunu ve sektörün geleceğini yakından etkileyen bu gelişmelerin olumlu sonuçlanmasını bekledi.

Senato Revize Edilen Metni Reddetti

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, dışında ülkedeki sektör oyuncularından çok sayıda tepki sesleri yükseldi. Söz konusu tepki gösteren ünlü isimler arasında Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk da vardı. Topluluğun talepleri doğrultusunda ABD’deki popüler kripto para şirketleri, senatörleri daha yenilikçi bir yaklaşımı benimsemeye ikna etmek için kampanyalar hazırladı.

Maddeler arasında uzlaşma sağlanan ancak Senato’nun reddettiği değiştirilmiş halinde blok zinciri doğrulayıcıları, yazılım geliştiricileri ve node operatörleri gibi ağ katılımcılarına muafiyet tanınıyordu. Revize edilen bu metindeki açıklamalara göre bu ağ katılımcılarının işlem bilgilerinin taşınması veya raporlanması gerekmeyecekti.

Kripto Para Piyasasını Sarstı

Bullish borsasi

Senato’nun bu teklifi reddetmesi kripto para sektörü için son olmadı. Aynı zamanda Temsilciler Meclisi’ne gönderildiği sırada da bu teklif üzerinde bir değişiklik yapılması söz konusu olabilir. Kripto para uzmanları Temsilciler Meclisi’nde bu tür bir değişiklik yapılmasına az ihtimal verseler de Coin Center gibi popüler kripto para şirketleri, bu doğrultuda baskı oluşturacaklarına belirtti. Tüm bu gelişmeler ile birlikte en büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında bir miktar düzeltme yaşandı. BTC fiyatı yükseliş trendindeyken gelen bu haber, piyasada olumsuz etki yarattı.