• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Vitalik Buterin Bir Grup Altcoin Sınıfını “Tehlikeli” Buluyor

ethereum nedir

Kripto para piyasalarının en büyük 2. kripto para birimi Ethereum’un (ETH) kurucu ekibinin lideri olan ve şimdilerde Ethereum’un arkasındaki isim olan Vitalik Buterin, akşam saatlerinde sosyal medyadan kripto para piyasalarına ilişkin çeşitli açıklama ve tahminlerde bulundu. Reddit platformunda fikirlerini paylaşan Buterin, bu görüşlerini bir de Twitter üzerinden paylaştı. Buterin, birtakım kripto projesinin bugünlerde elinde bulundurduğu popülariteyi gelecekte kaybedeceklerini düşündüğünü ifade etti. Halihazırda kripto para piyasalarında son dönemlerde değer kayıplarının görülmesi ve düşüş eğiliminin devam etmesinin yanı sıra Buterin’in bu tahminleri, piyasalarda endişeyi biraz daha arttırdı.

Buterin: Zincirler Arası Uygulamalar Konusunda Karamsarım

mem coin nedir

Kripto para piyasalarında uzunca bir süredir ağlar arasında köprü kuran projeler oldukça popüler bir noktada konumlanıyor. 2021 yılında daha fazla rağbet gören bu projeler, ağlar arası aktarım yapabilme ve uyum sağlayabilme özellikleri ile pozitif değerler arasında yer almaya başladı. Birden çok blok zincirince çalışan bu uygulamalar, 2021 yılında patlamalar yaşadı ancak Vitalik Buterin, bu tabloda pek de iyimser düşünmüyor. Konuya ilişkin olarak Buterin “Köprülerin temel güvenlik sınırları aslında çok zincirli bir Blockchain ekosistemi hakkında iyimser olmamın temel bir nedenidir. Ancak zincirler arası uygulamalar konusunda karamsarım” sözlerini dile getirdi.

Buterin’in Gündeminde %51 Saldırıları Var

Fikirlerini sosyal medya açıklamalarında daha detaylı anlatan Buterin, bir de bununla ilgili olarak %51 saldırısından örnek verdi. Piyasada bilindiği gibi birçok kullanıcı olası bir %51 saldırısı ile her şeyin bozulacağı fikrine sahip ve bu yüzden kullanıcıların çoğu, %51 saldırısının gerçekleşmemesi için önlem çalışmalarına yoğun çaba harcanması gerektiğini düşünüyor. Buterin ise bu görüşe tam anlamıyla katılmadığını ifade ediyor.

Buterin Zincirler Arası Köprü Projeleri Konusunda Uyardı

ethereum rekora kosuyor

Buterin %51 saldırısına ilişkin verdiği örnekte, Ethereum ve Solana arasındaki bir köprüden söz etti ve tahmin ve fikirlerinin finalinde, köprü uygulamaları olarak bilinen projeleri tehlikeli gördüğünü ifade etti. Buterin, herhangi bir saldırı sırasında yatırımcıların tüm paralarını kaybetme riskinden yola çıkarak, söz konusu patlamanın zamanla bitebileceğini düşünüyor. Ancak şimdilerde çok sayıda köprü projesinin birçok yatırımcı tarafından desteklendiği de biliniyor. Buterin ise buna rağmen zincirler arası köprü görevi ile çalışan projelerin üstlendiği altcoinlere karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor.