• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Singapur Merkezli Dev Banka Kripto Sektörüne Giriyor

piyasadaki son durumlar

Kripto para piyasaları, 2021 yılında inanılmaz ölçülerde büyümeler elde etti. Piyasaların bu denli büyümesinin arkasında birçok faktör rol oynadı. Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) büyük ralliye başlaması, piyasaların popülaritesini arttıran en büyük etken oldu. Ancak Bitcoin’in bu ralliye başlamasının arkasında, kripto para sektörüne giriş yapan dev şirketler, banklar, kurum ve kuruluşlar etkili oldu. PayPal’ın ödeme yöntemlerine Bitcoin’i eklemesi, dev teknoloji şirketi MicroStrategy’nin rezervlerine Bitcoin eklemesi gibi etkenler sonrasında büyüyen piyasalarda, ayrıca bankaların da kripto para adımları atması büyük oranda etkili olmuştu. Bankaların kripto para sektörüne girişi ile ilgili yeni bir adım bu kez Güneydoğu Asya bölgesinden geldi. Bölgenin en büyük 2. bankası, kripto para borsası açmaya hazırlanıyor.

Güneydoğu Asya’nın En Büyük 2. Bankasından Kripto Para Borsası Adımı

patlama yapmasi ihtimal coinleri

Güneydoğu Asya’nın en büyük 2. bankası konumunda bulunan OCBC Bank, kripto para borsası kurmayı düşünüyor. Yönetimi altında 120 milyar dolarlık varlık bulunan Singapur merkezli dev banka, bölgede DBS Bank’ın ardından en büyük banka konumunda bulunuyor. OCBC Bank’ın kripto para alanında bu yönde bir adım atacak olması, kripto para piyasalarında ve özellikle de piyasanın, Güneydoğu pazarında büyük bir heyecan yarattı. OCBC Bank’ın kripto para borsası kurma planlarının gündeme gelmesinden sonra bankanın CEO’su çeşitli açıklamalarda bulundu.

OCBC CEO’sundan Konuya İlişkin Açıklamalar

OCBC Bank CEO’su Helen Wong, Bloomberg TV’ye çeşitli açıklamalarda bulundu. Wong söz konusu açıklamalarında “Bu konuda bankada ciddi olarak bazı işler yürütülüyor.” dedi. Wong söz konusu açıklamalarında ayrıca, bankanın müşteri ihtiyaçlarını güvenli bir şekilde karşılama isteğinin olduğunu da dile getirdi. OCBC Bank’ın kripto para borsası açma planları, bankanın ülkedeki en büyük rakibinin bu alanda somut olarak adım atmasından yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti.

Bölgede Daha Önce Benzer Bir Adım Atılmıştı

altcoin fiyatlari

OCBC Bank’ın en büyük rakibi olan DBS Bank, Aralık 2020’de bir kripto para borsası kurmuştu. Singapur’un yasal mali düzenleyicisinden alınan onayın ardından atılan bu adımın ardından DBS tarafından gelen açıklamada, kripto paralara olan talebin gittikçe arttığı ifade edilmişti. Ayrıca DBS yetkilileri, söz konusu dönemde yaptıkları açıklamalarda kurumsal müşteri sayılarının 1.000’e ulaşmasını ve bu sayının her yıl %20 ile %30 oranında artış göstermesini beklediklerini dile getirmişti.