• BITCOIN/TL
  320531,600
  % 2,16
 • ETHEREUM/TL
  23829
  % 3,65
 • RIPPLE/TL
  7.31
  % 2,23
 • BITCOIN CASH/TL
  2077.12,219
  % 2,07
 • LITECOIN/TL
  1439.19
  % 0,31
 • COSMOS HUB/TL
  182.72
  % 2,31
 • CARDANO/TL
  5.86
  % 1,88
 • TETHER/TL
  18.65
  % 0,01

Ripple Davası Sona Gelirken SEC Başka Bir Altcoine Yönelik Dava Açtı

xrp coin yatirim

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a yönelik, toplamda 1,3 milyar dolarlık bir dava açmıştı. Davada SEC, dava açtığı tarafların yapmış olduğu XRP satışlarının yasa dışı olduğunu iddia etmiş ve XRP’nin menkul kıymet varlığı olduğunu öne sürmüştü. Ripple tarafı ise bu iddialara ve suçlamalara karşı çıktı ve taraflar davanın açıldığı günden bu yana argümanlarını mahkemeye sunmaya başladı. 1 yıldan uzun süredir devam eden davada artık sona yaklaşılırken SEC bu kez de başka bir altcoine yönelik dava açarak gündeme geldi.

SEC’nin Hedefinde Crowd Computer’dan Alınmış Olan ICO Token’ları Var

xrp coin yatirim

SEC’nin iddialarına ve “menkul kıymetler” olarak sınıflandıran şikayetine göre Crowd Computer’dan alınmış olan ICO token’ları, ABD vatandaşlarına “yatırım sözleşmeleri” olarak satıldı. SEC, şirketin CEO’su Avustralyalı Craig Derel Sproule’a, şirketin 2018 yılında yürüttüğü ICO teklifinde “dijital varlık menkul kıymetlerinin sahte ve kayıt dışı” şekilde satıldığı iddia ve gerekçesi ile dava açtı.

SEC Neden Dava Açtı?

SEC, söz konusu yeni davasında; 6 Ocak tarihindeki bir şikayete göre, Ocak ile Nisan 2018 dönemleri arasında ICO for Crowd Machine’i (CMTC) işleten CEO Craig Derel Sproule’un şirketi Metavine INC.’in kayıt dışı şekilde menkul kıymet satışları yaptığını ve projeyi hiçbir zaman operasyonel hale getirmediğini ve “maddi olarak amaçlanan şekilde yanlış beyan ettiğini” iddia etti. SEC toplamda Sproule’un en az 33 milyon dolar topladığını ancak şu an için devam eden operasyonları finanse etmek için gereken sermayeden yoksun olduğunu öne sürdü. Yani Sproule’un fon eksikliğinin nedeni, SEC’nin açmış olduğu davanın çıkış noktasını oluşturuyor.

SEC: CMTC Token’ları Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakılmalı

xrp coin yatirim

SEC tarafından 6 Ocak tarihinde yapılan bir duyuru, CEO Sproule’un kendisinin, Crowd Machine ve Metavine şirketlerinin daha fazla menkul kıymet arzı gerçekleştirmesini yasaklayan hükümleri kabul ettiğine işaret ediyor. Ayrıca söz konusu duyuruda “CMTC token’larını kalıcı olarak devre dışı bırakmalı ve dijital varlık ticaret platformlarından kaldırmalı” ifadeleri de yer alıyor. SEC’nin açmış olduğu dava ile birlikte CMTC fiyatı da hızla düşüşe geçti. CMTC, yalnızca HitBTC borsasında satışa sunuluyordu ancak proje, SEC’nin davasından sonra büyük ihtimalle platformdan delist edilecek.