• BITCOIN/TL
  434597,376
  % -0,79
 • ETHEREUM/TL
  34440
  % -1,81
 • RIPPLE/TL
  6.71
  % -1,73
 • BITCOIN CASH/TL
  2469.77,606
  % -2,73
 • LITECOIN/TL
  1111.07
  % -3,55
 • COSMOS HUB/TL
  207.48
  % -0,27
 • CARDANO/TL
  10.14
  % -1,15
 • TETHER/TL
  17.96
  % -0,09

Kripto Paralara Bir Yeni Yasak Haberi Yolda Olabilir

Kripto Paralara Bir Yeni Yasak Haberi Yolda Olabilir

Kripto para piyasaları 2021 yılında Bitcoin (BTC) öncülüğünde çok ciddi bir yükseliş hareketliliği başlattı ve yılın ilk çeyreğinde kripto para piyasaları genel olarak rekor seviyelere ulaşmayı başardı. Mayıs ayına gelindiğinde Bitcoin için 70 bin dolar, 75 bin dolar ve 100 bin dolarlık fiyat hedefleri belirleniyordu ancak Mayıs ayında Çin, kripto para madencileri başta olmak üzere piyasaya yönelik yasak kararlarını açıklamaya başladı. Çin’in yasak kararları piyasaları çok ciddi ölçüde geri çekti ve yaşanan çöküş sonrası piyasaların toparlanması aylarca devam etti. Bu süreç sonunda toparlanan piyasalar son haftalarda düşüş eğiliminde ilerliyor ancak yine de birçok yatırımcı gelecek adına Bitcoin ve genel olarak piyasalardan umutlu. Fakat bu kez de yeni yasaklama haberlerinin gelebileceği endişesi artmaya başladı.

Çin’den Sonra Sırada Rusya Mı Var?

altcoin fiyatlari

Çin’in ardından kripto para piyasalarında yeni yasak haberleri ile gündeme gelmesi en muhtemel ülke olarak Hindistan gösteriliyordu. Zira Hindistan’da alt meclise sunulan yasa tasarıları, piyasaları ciddi anlamda baskılayacak türden oluşturulmuştu. Ancak haberler Hindistan’dan beklenirken, son haftada bu alanda Rusya ön plana çıkmaya başladı. Reuters geçtiğimiz gün Rusya’da kripto paraların yasaklanması için milletvekilleri ile görüşüldüğü yönünde bir haber yayınlamıştı. Bu haberden bir gün sonra Rusya Merkez Bankası’ndan kripto paralara ilişkin sert açıklamalar gelmeye başladı.

Elvira Naibullina Kripto Yasak Endişelerini Arttırdı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Naibullina çıkan haberler sonrasında kripto paralara ilişkin çok net ve olumsuz açıklamalarda bulundu. Kripto para yatırımlarını hoş karşılamadıklarını açıkça belirten başkan, düzenlediği basın toplantısında, Rusya’daki kripto para düzenlemelerinin durumları ile ilgili olarak endişeleri de arttırdı.

Rusya Merkez Bankası Başkanının Açıklamaları

analist tavsiyesi coinler

Naibullina söz konusu açıklamasında “Kripto para birimlerine karşı tavrımız en hafif tabirle, şüpheci oluşumuzdur. Bununla ilgili olarak bireysel yatırımcılar için önemli riskler var ve bu tür varlıkların volatilitesi bir hayli yüksek. Ayrıca kripto para birimleri suçlulara birçok avantaj sağlıyor ve bu yüzden yasadışı amaçlarda yoğun şekilde kullanılıyor. Bu nedenle bunlara yatırım yapmayı kabul edemeyiz. Rus finansal altyapısının kripto işlemlerini kullanmasını engellemeye çalışıyoruz.” sözlerini dile getirdi. Rusya Merkez Bankasının bu açıklamaları, yeni yasak beklentilerini doğurdu.