• BITCOIN/TL
  432721,292
  % 0,04
 • ETHEREUM/TL
  34460
  % 1,48
 • RIPPLE/TL
  6.76
  % -1,03
 • BITCOIN CASH/TL
  2550.89,642
  % -1,18
 • LITECOIN/TL
  1117.41
  % -0,10
 • COSMOS HUB/TL
  212.46
  % -0,29
 • CARDANO/TL
  9.65
  % 0,83
 • TETHER/TL
  17.96
  % 0,05

Hindistan’da Kripto Yasakları Rafa Kaldırıldı

Hindistan’da Kripto Yasakları Rafa Kaldırıldı

Kripto para piyasaları 2021 yılında Bitcoin (BTC) öncülüğünde muazzam değer artışlarıyla karşılaştı. BTC öncülüğünde birçok altcoinin de rekor seviyelerine ulaşması ile birlikte genel anlamda kripto para piyasalarının toplam değeri de beklenmedik seviyelere ulaştı. Ancak Mayıs ayında Çin, ilk olarak kripto para madencilerine yönelik olmak üzere yasaklama adımları atmaya başladı. Atılan bu adımlar daha sonra genişletildi ve genel anlamda kripto paralara karşı yasaklama operasyonları başlatıldı. Kripto paraların yasaklanması, Mayıs ayında piyasalarda yaklaşık %50 oranında bir geri çekilmeye yol açmıştı. Çin’den sonra yeni yasak operasyonlarına en yakın aday olarak gösterilen Hindistan’da bir süredir devam eden yasaklama söylentileri ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Hindistan’da Yasak Söylentileri

bitcoin guncel durumu

Bir süredir Hindistan’da kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışmaları gündeme geliyordu. Geçtiğimiz haftalarda, ikili parlamento sistemi olan Hindistan’da alt meclise sunulan kripto para yasa tasarısı görüşmelerinin sonucunda neler olacağı merak ediliyordu. Yasaklama söylentileri ile son dönemlerde sık sık gündeme gelen Hindistan’da bu konuya ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Hindistan’da hala kripto paralar yasaklanabilir ancak milletvekillerinin bu aşamadan itibaren parlamento oturumunda herhangi bir yasa tasarısını oylamaları mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Alt Meclisin Kış Oturumu 23 Aralık’ta Sonlanıyor

Hindistan medya organlarından gelen haberlere göre Hindistan alt meclisi Lok Sabha, 23 Aralık tarihinde kış oturumu sonlanmadan önce “tüm özel kripto para birimlerinin” yasaklanmasını öneren yasa tasarısını muhtemelen oylayamayacak. Zira dijital paralara ilişkin yasa tasarısı, meclisin 2021 yılı son oturum takvimindeki 7 ana madde arasında yer almıyor. Bu da kripto para piyasaları adına bir süredir hissedilen Hindistan endişelerinin bir süreliğine bittiğine işaret ediyor. Hindistan’dan kripto paralara ilişkin sert açıklamalar gelse bile bu aşamadan sonra yeni oturum dönemine kadar resmi bir karar gelmeyecek gibi görünüyor.

Hindistan’da Kripto Yasağı Mart 2020’de Bozulmuştu

bitcoin in son fiyati

Mart 2020 döneminde Hindistan yüksek mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası’nın 2018 yılında yürürlüğe giren kripto para yasağını bozmuştu. O dönemden bu yana birçok medya kuruluşundan ve yetkililerden gelen açıklamalarda, Hindistan hükümetinin dijital varlıklara yönelik çeşitli düzenleme ve yasaklama adımları atabileceği konuşuluyordu. Bu operasyonlara ilişkin gelişmeler ve yasaklama söylentileri son haftalarda daha da artmıştı.