• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hindistan, Vatandaşları Kriptolarla İlgili Uyardı!

altcoin fiyatlari

Kripto paralar 2021 yılında küresel olarak müthiş bir yaygınlığa ulaştı ve kripto para piyasaları her geçen daha fazla insana ulaşmaya devam ediyor. Kripto ekosisteminin büyümesi ile birlikte, dünyanın birçok noktasında bu alana yönelik çeşitli düzenleme ve hatta yasaklama adımları atıldı. Bu alanda yasaklama adımlarını en net ve en sert şekilde atan ülke de Çin oldu. Çin’in ardından kriptoları yasaklama ihtimali olarak en çok öne çıkan ülke konumunda ise Hindistan bulunuyor. Zira Hindistan’da geçtiğimiz haftalarda alt meclise sunulan yasa tasarısı, bu alana yönelik yasaklama ve sert düzenleme hamlelerini içeriyordu. Piyasaları endişelendiren bu yasa tasarısının ardından Hindistan’da kripto paralar ile ilgili bir uyarı yayınlandı.

Dünyada Kripto Para Düzenlemeleri

analist tavsiyesi coinler

Dünya genelinde kripto para düzenlemeleri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda ABD’nin, 2022 yılı içerisinde kapsamlı bir düzenleme adımı atması bekleniyor. Öte yandan Türkiye’de ise önümüzdeki hafta kripto paraları kapsayan yasa tasarısının meclise getirileceği tahmin ediliyor. Hindistan’da ise son oturuma yetişmeyen ve şimdilik rafa kaldırılan tasarının 2022 yılı ilk çeyreğinde meclise gelmesi bekleniyor.

Goel: Sadece Köklü ve Tanınmış Şirketleri Tercih Edin

Kripto paralar konusunda Hindistan’da yapılan uyarıda, Haydarabad polis teşkilatı adına Addl. Komisyon üyesi Shikha Goel çeşitli açıklamalarda bulundu. Goel açıklamasında, Hindistan vatandaşlarının sadece, bu alanda tanınmış ve köklü olan şirketler aracılığı ile yatırım yapmalarını istedi. Goel açıklamasında ayrıca dolandırıcıların yatırımcıları kandırmak amacıyla aktif olarak kullandığı “kazançlı yatırım fırsatları” ve yasadışı banka transferleri konularında da uyarılarda bulundu. Hindistan’da kripto paralara ilginin büyüdüğünün farkında olduklarını belirten Goel “Dolandırıcılar sizden kripto para birimi ayrıntılarınızı paylaşmanızı istiyorlar ve cüzdanınıza göz dikiyorlar” sözlerini dile getirdi.

Goel’den “Cüzdan” Tavsiyesi

altcoinler artiyor mu

Goel yapmış olduğu açıklamalarında ayrıntılı dolandırıcılık ve sahtekarlık işlemlerini özetledikten sonra, kripto para birimlerini de içeren bu türde 16 vakanın kaydedildiğini dile getirdi. Goel, Haydarabad şehri polis teşkilatı tarafından düzenlenen bir etkinlikte, vatandaşlara kripto para birimlerini yetkisiz özel cüzdanlara transfer etmemeleri konusunda da tavsiyede bulundu. Hindistan’ın yerel medya organlarından The Hindu’ya konuşan Goel, 16 kripto para dolandırıcılık vakasının 14’ünün doğrudan ticaret ve yatırım ile ilgili olduğunu söyledi.