• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Fed Başkanı Konuştu, BTC’de İlk Tepki Yükseliş Oldu

Fed Başkanı Konuştu, BTC’de İlk Tepki Yükseliş Oldu

15 Aralık TSİ akşam saatlerinde gözler ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelecek olan açıklamalardaydı. Hem küresel finansal piyasaların hem de kripto para piyasalarının merakla beklediği Fed’in faiz kararının kripto paralara da doğrudan etki etmesi bekleniyordu. Fed Başkanı Jerome Powell, TSİ 22.20 itibariyle açıklamalarına başladı ve Powell açıklamalarının sonlarında kripto paralar ile ilgili de konuştu. Powell, stablecoin’lerin düzenlenmesi ile ilgili gelen soruya yanıt verdi ve bu alanda yapılan regülasyonları desteklediğini dile getirdi. Powell, stablecoin’ler için yapılan mevcut düzenlemelerin yetmediğini kabul ettiğini ve bu alandaki çalışmaların değerli olduğunu ifade etti. Kripto paraların finansal istikrar noktasında risk olduğunu düşünmediğini de ifade eten Powell, kripto paraların yatırımcılar için riskli olabileceğini belirtti.

Fed Başkanı Kripto Paralarla İlgili Konuştu

doge coin nedir

Fed Başkanı Jerome Powell açıklamasında “Kripto para birimleri risklidir ve hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Stablecoin’ler eğer uygun şekilde regüle edilebilirse faydalı olabilir. Kripto paraların finansal istikrarı etkileyecek derecede riskli olduğunu düşünmüyorum.” sözlerine yer verdi. Powell böylece açıklamalarında kripto paralar ile ilgili olumlu yönde sözler dile getirmiş oldu. Fed Başkanı’nın açıklamalarına paralel olarak değer kazançları ile karşılaşan Bitcoin (BTC) de açıklamalar sırasında 49 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Powell Kripto Paralar ile İlgili Olumlu Konuştu

Powell, regülasyonlar konusunda ABD Başkanı Joe Biden’ın çalışma grubunu desteklediğini ifade etti. Regüle edilen ve yasal çerçeveler ile sınırlandırılmış olan stablecoin’lerin yararlı olacağını düşünen Powell, kripto paraların da geleneksel finansal piyasalardaki istikrar için riskli olmadığını düşündüğünü belirtti. Böylece kripto paraların küresel ekonomi için risk ve tehdit olduğunu savunan ülkeler ile başlayan bu algı ortamında kripto paralar ABD desteğini almış oldu.

Açıklamalar Sonrası BTC Yükseldi

elon musk twitter

Küresel piyasalarda dün akşam gözler Fed’in açıklayacağı faiz kararına çevrilmişti. Fed, politika faizini bir kez daha 0 ile 0,25 aralığında sabit bırakma kararı aldı. Bu kararın yanı sıra Jerome Powell bir de kripto paralar ile ilgili olumlu söylemlerde bulundu. Bu doğrultuda Bitcoin de toplantı sonrası yükselişe geçti. Toplantı öncesi 46 bin bandında seyreden BTC, kararların açıklanması ile birlikte 49 bin 200 dolar seviyesine kadar yükseldi.