• BITCOIN/TL
  319803,485
  % 1,18
 • ETHEREUM/TL
  23782
  % 1,96
 • RIPPLE/TL
  7.21
  % -0,49
 • BITCOIN CASH/TL
  2063.1,121
  % 0,02
 • LITECOIN/TL
  1426.82
  % 0,86
 • COSMOS HUB/TL
  180.91
  % -0,01
 • CARDANO/TL
  5.82
  % 0,24
 • TETHER/TL
  18.64
  % -0,04

Eski SEC Başkanının Gündeminde Kripto Paralar Var

ethereum

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. Henüz sonuçlanmamış olan ve Şubat 2022’de sonuçlanması beklenen davada SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti ancak öte yandan Ripple tarafı da bu iddialara karşı çıktı. SEC’nin, Ripple’a yönelik XRP özelinde açmış olduğu bu dava, kripto para piyasalarında bir emsal olarak kabul gördü ve SEC’nin kripto paralara yaklaşımının değerlendirilmesi açısından birçok yatırımcıya fikir sundu. Ancak daha sonra SEC, Eylül 2021’den itibaren kripto paralara yönelik nispeten olumlu adımlar atmaya başladı. SEC’nin kripto paralara karşı tavrı şekillenirken, SEC’nin Ripple’a açtığı davada başındaki isim olan Jay Clayton da kripto paralar hakkında konuştu.

Jay Clayton: Bitcoin’i Değer Deposu Olarak Görüyorum

bitcoin fiyatlari

SEC eski başkanı Jay Clayton, SEC’nin Ripple’a açtığı davadan birkaç gün sonra istifa etmişti. Clayton, 15 Aralık günü CNBC’nin Squawk Box programına katıldı ve bu programda kripto paralar hakkında konuştu. Eski başkan Bitcoin (BTC) hakkında fikirlerini de paylaştı ve kendisini “kripto teknolojisine inanan bir insan” olarak tanımladı. Clayton finansal sektördeki kripto etkinliğinin ve token’laştırmanın yararlarının ölçülemez olduğunu ifade etti. Clayton ayrıca Bitcoin’i de bir değer deposu olarak gördüğünü söyledi.

SEC’nin Kripto Para Endüstrisindeki Varlığı

Clayton, SEC’nin şimdiki başkanı olan Gary Gensler’in kripto para endüstrisine çok fazla sınırlama getirip getirmediğinin sorulması üzerine, kripto paraların bazı amaçlara hizmet ettiğini, çeşitli endüstriler ile bağlantılı olduğunu ve SEC’nin de yalnızca bu endüstrileri düzenlemesi gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin açıklamasında Clayton “Kripto para birimleri çok çeşitli işlevlere sahip çok çeşitli ürünlerdir. Finansa sistemimizin kuralları açık ve uzun sürelidir. Bir proje için sermaye aratıyorsanız, sermaye artırımınızı SEC’ye kaydettirmeniz gerekir. Menkul kıymet ticareti yapıyorsanız, bunun kayıtlı bir yerde olması gerekir ancak menkul kıymet olmayan ve SEC’nin kapsama alanı dışında olan stablecoin’ler gibi birçok kripto sektörü var.” dedi.

Clayton, Regülasyon Gerektiğini Düşünüyor

btc fiyatlari

Clayton programda ayrıca regülasyon konusuna da değindi. Eski başkan kripto para birimlerinin yeterli olan bir yasal düzenleme çerçevesinde regüle edilmeleri gerektiğini belirtti. Jay Clayton ayrıca kripto para endüstrisinde yasaları ihlal eden kişilere karşı da tepkili olunması gerektiğinin altını çizdi.