• BITCOIN/TL
  435298,496
  % -1,20
 • ETHEREUM/TL
  29810
  % -1,54
 • RIPPLE/TL
  7.53
  % -3,18
 • BITCOIN CASH/TL
  2483.24,554
  % -3,15
 • LITECOIN/TL
  1762.93
  % -1,45
 • COSMOS HUB/TL
  249.45
  % -1,95
 • CARDANO/TL
  7.16
  % -2,52
 • TETHER/TL
  18.83
  % -0,04

Elon Musk Kripto Yatırımcılarına 2 Sıra Dışı Tavsiyede Bulundu

bitcoin fiyatlari

2021 yılının başlarında büyük bir Dogecoin (DOGE) destekçisi olduğunu gösteren ve daha sonra da kendisini “DogeFather” ilan eden Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, kısa süre önce sosyal medyadan kripto para yatırımcılarına yönelik 2 tavsiye paylaştı. Elon Musk her ne kadar 2021’in ilk zamanlarında kripto para topluluklarının genel anlamda sevgisini kazanmış olsa da daha sonra yaptığı paylaşımlar nedeniyle büyük ölçüde insanların nefretini de kazanmıştı. Son haftalarda yeniden paylaşımlarına başlayan Musk, bu kez de tavsiyede bulunarak dikkat çekti.

Elon Musk’tan Tuhaf Tavsiyeler

elon musk dogecoin aciklamalari

Dogecoin’in kurucu ortaklarından Billy Markus, sosyal medyadan yaptığı açıklamalarında kripto paralarda risk yönetimi konusunda çeşitli uyarılarda ve açıklamalarda bulunuyordu. Öte yandan yakın tarihli bir örnek olan Squid Game (SQUID) örneği de; kripto para dolandırıcılığının gelebileceği noktaları gözler önüne serdi. Bu örnekten yola çıkarak, özellikle birçok deneyimsiz yatırımcının, sadece bir varlığın fiyatı yükseliyor diye o varlığa yatırım yapmanın doğru olmayabileceği gözler önüne serildi. Elon Musk da sosyal medyadan insanlara 2 tavsiyede bulundu. Musk sıra dışı tavsiyelerinde “İnternette gördüğünüz her şeye inanın” ve “Suçu hep başkasına atın” sözlerini dile getirdi.

Elon Musk’ın Kriptolara Etkisi

Elon Musk’ın verdiği tavsiyeye bakılınca elbette ilk seferde ortada bir tuhaflık olduğu görülüyor. Her ne kadar bu tavsiyeler tarihin en kötü tavsiyeleri gibi görünse de Elon Musk’ı biraz tanıyan herkes, Musk’ın bu noktada nasıl bir mesaj vermek istediğini anlayabiliyor. Birçok kişi, Elon Musk’ın bu paylaşımlarıyla yatırımcıları uyandırmaya çalıştığını iddia ediyor. Zira Elon Musk, bir tweet’i ile kripto paraların fiyatlarını uçuşa geçirebiliyor ya da yaydığı bir FUD ile Bitcoin’in (BTC) fiyatında hızlı düşüşlerin önünü açabiliyor. Böyle bir gücü elinde bulunduran Musk’ın bu tavsiyesi de bu nedenle dikkat çekiyor.

“Kripto Anne” Ne Demişti?

piyasadaki son durumlar

Elon Musk’ın tavsiyelerinin yanı sıra, bu konuyla ilişkili olarak daha önce de sık sık açıklamalarda bulunmuş olan bir isim bulunuyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Komiseri Hester Peirce, kripto para toplulukları tarafından çok seviliyor ve hatta Peirce bu nedenle “Kripto Anne” olarak da tanınıyor. Pierce, hiçbir sosyal medya fenomeninin yatırımcıları kurtaramayacağını ifade ediyor.